Tayland’dan İHA’lara övgü dolu sözler: Bizim için de ilgi çekici

Tayland Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai, "İHA'lar hususundaki ilerlemeler, gelişmeler bizim için de ilgi çekici. Sadece askeri amaçlar için değil, diğer amaçlarda da bu İHA'ların üretilmesi tabii ki de Tayland'ın da ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte" ifadelerini kullandı.

26.01.2023-15:15 - (Son Güncelleme: 26.01.2023-17:33) Tayland’dan İHA’lara övgü dolu sözler: Bizim için de ilgi çekici

Türk İHA’larına Tayland Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı’ndan dikkat çeken açılamalar 

Türkiye-Tayland ikinci Ortak Eylem Planı imza töreninin ardından Dışişleri Bakanı Don basın açıklamasında bulundu.

Türkiye'de bulunmasının iki nedeninden birinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek olduğuna işaret eden Pramudwinai, "(Çavuşoğlu ile görüşmek için) Hiçbir zaman böyle bir fırsatı kaçırmam. Her zaman çok taraflı forumlarda bir araya gelme fırsatını değerlendiriyoruz." dedi.

Dışişleri Bakanı Don, öte yandan Türkiye-Tayland Ekonomik ve Teknik İşbirliği Karma Komitesi Dördüncü Dönem Toplantısı’nı hayata geçireceklerini diler getirerek ziyaretinin hem iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 65. yılına, hem Türkiye Cumhuriyet’in kuruluşunun 100.yılına denk geldiğini söyledi

Bakanı Çavuşoğlu ile görüşmesinin verimli geçtiğine işaret eden Pramudwinai, başlıca görüştükleri alanın ticaret ve yatırım ilişkilerinin güçlendirilmesi olduğunu aktardı.

İHA'lar hususunda gelişmeler bizim için ilgi çekici

İHA'lara övgü

Paramudwinai, Türk ve Taylandlı iş insanlarının gelecek zaman içerisinde karşılıklı olarak yapacağına ve savunma sanayisinin de gündeme geldiğine işaret ederek "İHA'lar hususundaki ilerlemeler, gelişmeler bizim için de ilgi çekici. Sadece askeri amaçlar için değil, diğer amaçlarda da bu İHA'ların üretilmesi tabii ki de Tayland'ın da ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte. Farklı hizmet alanlarında da ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte." dedi.

Pramudwinai, güvenlik diyaloğunun iki ülke arasındaki önemli platformlardan biri olduğuna işaret ederek ikili ilişkilerdeki önemli hususları ele almayı sürdüreceklerin kaydetti.

Ticaret konusundaki önemli hususun da serbest ticaret anlaşmasının sonuçlanması olduğunu belirten Pramudwinai, bu konudaki çalışmaları sürdüreceklerini ve serbest ticaret anlaşmalarının ortaklarına da katkı sağlayacağını belirtti.

100. Yüzyıla özel

Türkiye'nin Ukrayna'daki çabaları

Pramudwinai, Türkiye ve Tayland'ın diplomatik temasların 65. yıl kutlamalarına ilişkin Ankara Büyükelçiliklerinin etkinlik duyuruları yapacağını ifade etti.

Bakan Pramudwinai, iki Taylandlı oyuncunun Türk kadın voleybol takımlarında yer aldığını, müsabakaların Tayland'daki televizyonlarda yayımlandığını ve halkının bunları düzenli bir şekilde izlediğini ifade etti.

Türkiye'nin "Yeniden Asya" girişiminin de Asya ülkeleri tarafından çok olumlu karşılandığını belirten Pramudwinai, Ukrayna'da barışın sağlanması için Türkiye'nin çabaları sayesinde ilerleme kaydediyor.

Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai son olarak, "Görüş alışverişi yapıyoruz ve biz kesinlikle Türkiye'nin gayretlerini destekliyoruz. Özellikle de Sayın Mevlüt Bey'in girişimlerini destekliyoruz. Ukrayna'daki duruma bir şekilde bir çıkış yolu bulma hususundaki gayretlerini destekliyoruz ve başarılar diliyoruz bu gayretlerde. Tabii ki sadece biz değil tüm dünya Türkiye'nin gayretlerini izliyor. Ukrayna'da barış için sarf edilen gayretleri ve uluslararası toplum minvalinde insani adımları tüm dünya takip ediyor ve daha (yapılacak) çok iş var." İfadelerini kulandı.

Ömer Faruk Ekinci
ekomerfaruk@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal