Taksim'e Yürümek İsteyen Provokatörler Gözaltına Alındı

1 Mayıs yürüyüşleri sebebiyle Taksim'e çıkmak isteyen 212 kişi gözaltına alındı.

01.05.2021-15:26 - (Son Güncelleme: 01.05.2021-15:26)Taksim'e Yürümek İsteyen Provokatörler Gözaltına Alındı

1 Mayıs, işçilerin, günlük çalışma süresinin düşürülmesi için verdiği mücadeleden doğan bu sene koronavirüs önlemleri sebebiyle kutlanmıyor.

TAKSİM MEYDANI'NDA ÖNLEMLER ALINDI

Taksim Meydanı'nda bulunan Cumhuriyet Anıtı ile Gezi Parkı polis barikatları ile çevrelendi ve anıtın bulunduğu alan yaya trafiğine kapatıldı. Bunun yanı sıra meydan ve çevresi K-9 bomba arama köpekleri tarafından kontrol edildi. Diğer taraftan M2 Yenikapı-Hacıosman metro istasyonunun Taksim, Şişhane ve Osmanbey istasyonlarına giriş ve çıkışlar kapatıldı.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Sabah saatlerinde başlayan yürüyüş için toplanan gruplar, kurulan barikatları aşarak Taksim meydanına ulaşmaya çalıştı. Sloganlar eşliğinde yürümeye çalışan kalabalığa polis müdahale etti.

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği konuya dair açıklamada bulunarak, ''1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk sunma, Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakma ve basın açıklaması talebinde bulunan HAK-İŞ, TÜRKİŞ, Birleşik Kamu İş, Vatan Partisi ve TGB, Hak Sen, DİSK, TEÇ-Sen, SİME-Sen, SAHİMSen, DİSK(TMMOB-TTB-KESK) sendikalarının başvuruları, salgınla mücadele ve tam kapanma tedbirlerine uygun olmak kaydıyla Valiliğimizce değerlendirilerek belirli saat aralıklarıyla bu faaliyetlere izin verilmiştir.''

UYARILARA RAĞMEN DAĞILMAYAN KİŞİLER HAKKINDA İŞLEM YAPILMIŞTIR

Yasadışı yürüyüşlerin de olduğu ifade edilen açıklamada, ''İl ve ilçe Hıfzıssıhha meclislerince alınan sokağa çıkma kısıtlaması ve tam kapanma tedbirlerini ihlal ederek izin verilen sendikalar dışında ve Taksim Meydanı'na çıkmak için toplanan kişiler hakkında Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca idari işlem yapılmıştır. Kaymakamlıklarımızca 2911 Sayılı Kanun uyarınca alınan kararlara aykırı olarak toplantı ve gösteri yapmak amacıyla toplanan, güvenlik güçlerimizce yapılan tüm uyarılara rağmen dağılmayan ve mukavemetle karşılık veren toplam 212 kişi gözaltına alınmış ve haklarında adli işlem başlatılmıştır.''

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal