Susam Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Tüketilen besinler çocuklarda alerjinin en önemli nedenlerinden biri. Peki, hangi besinler alerjiyi tetikliyor? Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu konu ile ilgili açıklama yaptı. Detaylar haberimizde...

01.12.2021-15:08 - (Son Güncelleme: 14.01.2022-18:20)

Tüketilen besinler çocuklarda alerjinin en önemli nedenlerinden biri. Peki, hangi besinler alerjiyi tetikliyor? Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu konu ile ilgili açıklama yaptı.

Son dönemlerde susam, ay çiçeği, haşhaş, balkabağı, hardal ve keten gibi tohumların beslenme programında yer alması ile tohumlarla ilgili alerjik reaksiyonların giderek arttığını dile getiren uzman isim, şunları söyledi: "Çocuk olgularda da birçok yiyeceğe susam ve çeşitli tohumların katılması ve cilt yoluyla maruziyet sebebiyle tohum alerjisinin sıklığı arttığı bildirilmektedir. Susam, çok sayıda gıda maddesine dahil olmasından dolayı alerjik reaksiyonlarından sorumlu en sık tohum olarak karşımıza çıkmaktadır. Susam alerjisi, diyet alışkanlıklarının küreselleşmesi ve vejetaryen vegan yaşam tarzlarına yönelik genel eğilimin artmasıyla hekimlerin günlük rutininde giderek daha fazla görülmeye başlamıştır."

İLK DÖRTTE YER ALIYOR!

Türkiye'de 2020 yılında yapılan bir çalışmada yumurta, süt, fındık alerjisinden sonra susam alerjisinin 4. sıklıkla görüldüğünün altını çizen Doç. Dr. Nacaroğlu, şunları kaydetti: "Susam alerjisi olan olguların başvuru şikayetlerine bakıldığında susam veya tahin tüketimi takiben ağız, boğaz ya da dudaklarda hafif ödem ve şişliğin eşlik ettiği kaşıntı, yanma ya da karıncalanma hissi olabileceği belirtilmiştir. Daha az sıklıkla boğazda ve göğüste sıkışma hissi, nefes darlığı, kusma, ishal ve bilinç kaybı gibi daha ciddi anafilaksi olarak adlandırdığımız alerjik şok tablosuna neden olabilir. Bazı hastalarda ise cilt yoluyla temasla deride kaşıntı ve kızarıkla giden egzama bulgusuna neden olabilir. Yine susam tohumlarından farklı olarak susam yağı da içeriğinde sesamol ve sesamin gibi alerjenler içermesinden dolayı alerjik egzamaya neden olabilir.''


Susam dahil birçok tohum alerjeni; yer fıstığı, kuruyemiş, kivi ve diğer tohumlar ile benzer ortak protein taşımaktadır diyen Doç. Dr. Nacaroğlu, şunları söyledi: ''Susam çekirdekleri incelendiğinde de; haşhaş tohumu, fındık, kivi ve tahıllar ile çeşitli derecelerde benzer protein yapısına sahip oldukları gösterilmiştir. Aynı zamanda susam ile ceviz, kaju, Avustralya fındığı, Antep fıstığı ve yer fıstığı arasında ortak protein yapıları mevcuttur. Bu besinler arasında ortak protein yapısındaki alerjenlerden ötürü susam alerjisi olan olgular bu gıdaları tükettiği zamanda alerjik reaksiyonlar karşımıza çıkabilir."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal