Suriye’den Sızan 15 Bin Ton Petrol Türkiye Sahillerine

Akdeniz bölgesine 15 bin ton petrol sızıntısı olduğu belirtildi. Uzmanlar, Suriye enerji santralinden gelen sızıntıya karşı önemli uyarılarda bulundu.

05.09.2021-11:41 - (Son Güncelleme: 05.09.2021-11:41)Suriye’den Sızan 15 Bin Ton Petrol Türkiye Sahillerine

Uzmanların, Adana, Mersin ve Antalya kıyılarında yaşayanları, İstanbul Suriye’de bir santralden kaynaklanan petrol sızıntısına karşı uyardı. 15 ton petrol sızıntısı olduğunu belirten uzmanlar, tehlikenin büyük olduğu konusunda uyarılarda bulundu. 

15 BİN TON PETROL SIZINTISI VAR

15 bin petrol sızıntısının Hayat Samandağ sahil kıyılarında görünmesinin ardından incelemelere başlayan uzmanlar, ülkemizin güney sahillerinin tehlike altında olduğuna dikkat çektiler. Oldukça fazla petrol akıntısının olduğunu ve kıyıya vurulabilme ihtimalinin göz önünde bulundurulmasının gerektiğini dile getiren Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, ‘Büyük bir kütle hareket ediyor. İlk başta Kıbrıs’a gideceğinden şüpheleniyordu çünkü akıntı sistemi Kıbrıs’a doğru yönlendirebiliyor. Ama Kıbrıs açıklarında bir girdap var, o girdaptan Kıbrıs’a değil de bizim tarafa doğru yöneldiğini anlıyoruz çünkü Samandağ’a ilk atıklar geldi’ şeklinde konuştu. 

ANTALYA’YA KIYILARINADA ULAŞABİLİR

15 bin ton petrol sızıntısının olduğuna dikkat çeken Gündoğdu, Suriye’den dökülen bir şeyin Türkiye’ye ulaşmasının yaklaşık bir 10 gün süreceğini belirterek, ‘On günlük süreyi geride bıraktık ve ilk izlenimlerini gördük. Samandağ’ı vurdu. Yavaş yavaş Adana kıyılarına ve sonra Antalya’ya ulaşır. Bunu bir ay içerisinde görebiliriz. Bu arada normal şartlardan bahsediyoruz. Başka faktörler devreye girer, fırtına çıkar, o zaman işin rengi değişir’ dedi. 

BÜTÜN TEMİZLEME GEMİLERİ AKDENİZ BÖLGESİNE GÖNDERİLMELİ

Müsülaj sorununda yapıldığı gibi bütün temizleme gemilerinin vakit kaybetmeden sızıntı olan bölgelere gönderilmesi gerektiğinin altını çizen Gündoğdu, ‘bütün yüzey temizleme gemilerini o bölgeye gönderip müsilajda yapıldığı gibi bunu toplanayabilir. En azından miktarı azaltılır. Bariyerlerle bu işin çözümü mümkün değil bariyerle tutarsınız yönünü belki kısmen değiştirirsiniz ama sonuçta bu deniz ortak deniz’ şeklinde konuştu. 

Geçtiğimiz aylarda meydana gelen ve ciddi sorunlara neden olabilecek müsülaj sorununa de değinen Gündoğdu, meydana gelen deniz kirliliğinin çok ciddi sorunlara neden olacağını hatırlatarak, ‘Deniz yaşamını tehdit eden bir durumla karşı karşıyayız. Deniz ekosisteminde ciddi sorunlara yol açarak toplu balık ölümlerine neden olabilir, deniz dibine çökerek deniz dibinin üzerini kaplar ve oradaki canlılığı yok edebilir. Bu bölge deniz kaplumbağası ve carettaların yuvalama alanı. Onları olumsuz etkiler’ şeklinde konuştu. 

Suriye’den sızan petrol atıklarının ilk olarak Hatay’da görülmeye başlandığını dile getiren Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Sinan Can, ‘Kıbrıs kıyılarında bariyerlerle önleme çalışmaları devam ediyor. Şu anda bizim bölgemizde yok ama Mersin’e gelmesi de muhtemel. Akıntının yönü Mersin’e doğru olursa gelme ihtimali var. Burada önleme noktasında hazır bekleyen ekipman sistemleri var. Bakanlık ve sahil güvenlik bununla ilgili çalışmalar yapıyor’ dedi. 

 KİRLİLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLMEZSE CAN ALICI SORUNLAR ÇIKAR

Denizlerde meydana gelen kirliliğin çok ciddi sorunlara neden olabileceğini dile getiren Can, Mersin’de hala balık sezonunun açıldığına değinerek, ‘Bölgedeki etkilerine bakarsak, Hatay-Adana bölgeleri çok fazla turist alan yerler değil, turizm Mersin’den başlıyor. Mersin’de denizi kullanma oranları yüksek. Böyle bir petrol türevi kirliliği buralarda görülürse Mersin’de çok can alıcı sorunlar çıkacak. Turist kaybına yol açacak. Görsel ve kokusal kirlilik olabilir. Yine balık sezonu açılıyor. Mersin önemli bir balıkçı kenti. Petrol türevli malzemeler Mersin’de görülürse ciddi anlamda yüzeyi kaplayan bir durum olursa balıkçılık faaliyetleri de sekteye uğrar. Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 1 milyon dekardan fazla alan şu anda Akdeniz’de petrol türevli malzemelerle kaplanmış durumda. Petrol toplama ve acil müdahale gemileriyle teyakkuzdalar’ şeklinde konuştu. 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal