SSK BAĞ-KUR Emeklilerine Ocak Ayı Müjdesi

Yeni yıla yaklaşırken SSK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşların gözü kulağı emekli maaşlarına gelecek zamda. Yapılan bir ankete göre , SSK ve Bağ- Kur'luların zam oranı yüzde 8.46 olabilecek.

21.09.2021-10:42 - (Son Güncelleme: 16.10.2021-11:13)

Birçok kişinin gözü kulağı bir süredir konuşulan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yeni yılda yansıtılacak zam oranlarında. Bellenen oran için umutlandıran son tamin Piyasa Katılımcıları Anketi'nden geldi. Enflasyon tahminine göre, SSK ve Bağ- Kur'luların zam oranı yüzde 8.46 olabileceği belirtildi. 

OCAK AYINDA SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ NE KADAR ZAM ALACAK?

Yeni yıla doğru yaklaşırken, yılda 2 kez bayram ikramiyesi alacak olan emeklilerin kulağı, Ocak ayında emekli maaşlarına yansıyacak olan zam oranlarında. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammının oranını bu yılın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon gösterecek.

TEMMUZ VE EKİM ARASI ENFLASYON VERİLERİ YÜZDE 4.23

Merakla beklenen emekli maaşlarına yansıyacak zam oranları için hesaplamalar devam ederken, Türkiye İstatistik Kurumu verilerini paylaştı. Açıklanan verilere göre; Temmuz-Eylül enflasyonu yüzde 4.23 olarak gerçekleşti. Kesin veri için geriye Ekim, Kasım ve Aralık verilerinin incelenmesi kaldı. 

2022 EMEKLİ ZAMMININ İPUÇLARI VERİLDİ

Merkez Bankası tarafından dün açıklanan Piyasa Katılımcıları Anketi ise beklenen emekli zammının ipuçlarını verdi. Yapılan ankette 2021 yılı enflasyonu tahmini yüzde 17.63 olarak görüldü. 

Bu verilere ele alındığında ikinci 6 aylık enflasyon yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yaklaşık yüzde 8.46 olarak gerçekleşmesi yönünde.  Ocak ayında sadece maaşlar değil ek ödemeler de zam yansıyacak. Bu da her ay maaşın yüzde 4 ile 5 oranında ek ödeme alanların aylıkları üzerinden hesaplanacağı için aylıklarda bu zamdan etkilenecek.  Ayrıca yüzde 5 ek ödemeden yararlanmak için belirlenen aylık sınırı da yükselecek.

Geçtiğimiz haftalarda Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen emekli maaşlarında beklenenleri 17 madde şeklinde merak edenlerle paylaşmıştı. Peki neydi bu maddeler bir hatırlayalım. 

2022 emekli maaşı zam oranları belli oldu

İŞTE SSK BAĞ-KUR EMEKLİLERİNİN 17 MADDELİK TALEBİ

-Aylıklara yüzdeli zamlar yerine seyyanen zamlar yapılsın.

-Ek ödeme oranı arttırılsın. Maaşın yüzde 9-10 civarına yükseltilsin ya da Asgari Geçim İndirimi ile eşitlensin.

-2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için intibak düzenlemesi yapılsın. Emekli memurlar arasında kurum kaynaklı emekli maaş farkı kapatılsın.

-Aile yardımı emeklilere de yapılsın.

-Emeklilerden sağlık katkı payı alınmasın.

-Emekli maaşı için yaş bekleyenler sağlıktan ücretsiz yararlansın.

-Tüm emeklilere toplu taşıma ücretsiz olsun.

-Emeklilere indirmli tatil imkanı sunulsun.

-Emeklilere 3 maaş avans imkanı sağlansın.

-Kamuda genç sayılacak yaşta emekliye ayrılan kişilerin yeniden istihdamına ilişkin sınırlamalar kaldırılsın

-Emekliye ayrılan kişiler emekli oldukları tarihte üye oldukları sendikada üyeliklerine devam edebilsin veye en son görev yaptıkları kurumun dahil olduğu hizmet kolundaki sendikalara üye olabilsin.

-Kamu görevlilerine ödenmekte olan çocuk yardımı emeklilere de ödensin

-Maaşlara, çalışmayan yada emekli maaşı olmayan eşler için aile yardım kalemi eklesin

-Aktif yaşlanma kavramı ülkemizde de uygulansın

-Enflasyon farkı dışında enflasyon tazminatı ödensin

-Seyyanen zam yapılsın

-Bayram ikramiyesi 1500 tl’ye yükselsin

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal