Yusuf Tunaoğlu (1 Ocak 1946, İstanbul - 22 Temmuz 2000, Kuşadası), Türk futbolcudur. Kariyerinin büyük bir kısmında Beşiktaş'ta forma giymiştir.

Kariyeri

Kulüp takımları

Tunaoğlu; Şenol Birol ve Birol Pekel'in Fenerbahçe'ye transfer olmasının ardından, gene Beşiktaş alt yapısından çıkan Sanlı Sarıalioğlu ile beraber A takıma alındı. 1962-63 sezonunda sadece 17 yaşında iken A takımla karşılaşmaya çıktı. İlk olarak genç takımda sonrasında da profesyonel takımda forma giydi.

Anderlecht'e transfer edilmek üzere iken bir trafik kazası yaşadı. Boğazda yaşanan trafik kazasının ardından Anderlecht bu transferden caydı. Futbolu bırakmadan önce bir sezon Altay'da forma giydi, fakat Beşiktaş'a tekrar geldi.

Beşiktaş'ta 2 Türkiye Ligi ve 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluğu elde etti. 1962-1976 seneleri içinde 172 lig karşılaşmasında 23 gol attı.

Millî takım

Tunaoğlu 6 defa A, 3 defa Ümit, 5 defa da Genç olmak üzere toplam 14 kez Millî takım forması giydi.

Futbolculuk sonrası

Futbolu bırakmasının ardından, uzun bir zaman Beşiktaş alt yapısında vazife yaptı. 2000 senesinde Kuşadası'nda kaldığı otelde geçirdiği kalp krizi neticesinde hayatını kaybetti. Mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı'nda bulunmaktadır.

Başarıları

Millî takım

RCD Kupası: 1
1969 (Türkiye A millî takımı)

Son Dakika Spor Haberleri için aşağı kaydırın.