Sinan Şamil Sam Kimdir?

Sinan Şamil Sam nereli? Sinan Şamil Sam maçları? Sinan Şamil Sam neden öldü? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Sinan Şamil Sam Kimdir?

Sinan Şamil Sam (d. 24 Haziran 1974; Frankfurt, Almanya - ö. 30 Ekim 2015; İstanbul, Türkiye), Türk profesyonel boksör.

Hayatı

24 Haziran 1974 tarihinde Almanya'nın Frankfurt kentinde dünyaya geldi. Amatör boks hayatı senelerinde gayet başarılıydı. Dokuz kez Türkiye şampiyonluğunu elde etti. 1992 senesinde Gençler Dünya Şampiyonu oldu. 1993'te Vize-Avrupa şampiyonluğunu elde etti. 1995 Dünya İkinciliği'ni kazanırken 1999 büyüklerde Amatör Boks Dünya Şampiyonu olmayı bildi. 15 Nisan 2000 tarihinde profesyonel hayata geçti. 12 Ekim 2002'de Polonyalı rakibi Przemyslaw Saleta'ya karşı Avrupa Şampiyonluğu için maça çıktı ve yedinci raundda nakavtla mağlup oldu.

Boğazın Boğası sıfatı ile bilindi. Çıktığı 35 maçın 31'ini kazandı. Bu galibiyetlerden 16'sını nakavtla kazandı. Altın kemerini iki karşılaşma süresince korumasını bildi. Bunlardan birincisi Danny Williams'a karşıydı ve karşılaşmayı altıncı raundda teknik nakavtla kazandı. İkinci karşılaşmasında ise Julius Francis ile oynadı ve bu karşılaşmayı da yedinci raundda nakavtla aldı. 14 Şubat 2004 tarihinde Stuttgart'ta ringe çıkan Sinan Şamil Sam, Arnavut kökenli Alman vatandaşı Luan Krasniqi'ye sayıyla mağlup olarak altın kemeri verdi. 20 Kasım 2004'te Güney Almanya'nın Kempten şehrinde Rus boksör Denis Bakthov'a karşı ringe çıktı. Bakhtov'u onuncu raundda nakavtla mağlup ederek WBC seviyesinde Dünya Kıtalararası Ağırsiklet Boks Şampiyonluğu unvanını kazandı.22 Şubat 2005'te bu defa Berlin WBC Dünya Kıtalararası Ağırsiklet Boks Şampiyonası unvan karşılaşmasında rakibi Lawrence Clay-Bey'i mağlup ederek galibiyete ulaştı. 11 Haziran 2005'te Kempten WBC Dünya Kıtalarası Ağırsiklet Boks Şampiyonası unvan karşılaşmasında rakibi Ugandalı Peter Okhello'yu sayıyla mağlup etti.Fakat aynı senenin 12 Kasım tarihinde Hamburg WBC Dünya Kıtalarası Ağırsiklet Boks karşılaşması ve WBC Dünya Ağırsiklet eliminasyon karşılaşmasında rakibi Rus Oleg Maskaev'e mağlup oldu.

Aralık 2010 itibarıyla karaciğer yetmezliğinden sebeple yoğun bakıma alınmış, 14 Ocak 2011'de taburcu edilmiştir. Bunun yanında Ankara'nın Sincan ilçesi Osmanlı Mahallesinde kendi ismine yapılmış bir park vardır.

Ekim 2015 itibarıyla karaciğer yetmezliği teşhisiyle hastanede tedavi olan Dünya Kıtalararası Ağır Siklet Boks Şampiyonu Sinan Şamil Sam, 24 Ekim 2015 itibarıyla böbrek yetmezliğinin de ortaya çıkması neticesinde yoğun bakıma kaldırılmıştır. Acil organ ihtiyacı olan Sam, 30 Ekim 2015 gecesi karaciğer yetmezliğinden sebeple yaşamını yitirmiştir.

Son Dakika Spor Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR