FIFA Konfederasyonlar Kupası, her dört senede bir FIFA tarafından gerçekleştirilen futbol turnuvasıdır.

Son organizasyonlardaki kurallara göre 2'si direkt, olmak üzere 8 millî takım turnuvaya davet sistemi ile girmektedir. Direkt katılan 2 takım, ev sahibi ve FIFA Dünya Kupası'nın son şampiyonudur. Diğer 6 ülke takımı ise 6 Konfederasyon'un (CAF, CONMEBOL, UEFA, AFC, OFC, CONCACAF) şampiyonlarından meydana gelmektedir. Eğer Dünya Kupası şampiyonu aynı anda Konfederasyon'un şampiyonu olursa, bu halde finale çıkan ülke kupaya katılma hakkı kazanır.

Kupa ilk defa 1992 senesinde Kral Fehd Kupası olarak Suudi Arabistan'da yapılmıştır. 1995 senesinde da aynı ülkede yapıldıktan sonra FIFA organizasyonu kapsamına girerek uygulamaya koymuştur. 2005 senesine dek 2 senede bir yapılan turnuva, artık 4 senede bir yapılacak ve FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği üstlenecek ülke dünya kupasından önce bu turnuvaya ev sahipliği yapacaktır. Bu şekilde Dünya Kupası'nı düzenleyecek ülkeler bir sene önceden eksiklikleri ve hatalarını görme olanağını yani bir nevi prova yapma imkanına sahip olacaklar.

Şenol Güneş idaresindeki Türkiye millî futbol takımı 2003 senesinde Fransa'da yapılan turnuvaya bir önceki 2002 FIFA Dünya Kupası'nın üçüncüsü olarak (2. olan Almanya katılmadı) kupaya katılma şansı kazanmıştır. Gençleştirilmiş kadrosuyla grubunda Brezilyayı eleyerek, bir sene öncesinde olduğu gibi bu kupada da yarı finale yükselmiş ve 3.'lük karşılaşmasında Kolombiya'yı mağlup ederek turnuvayı 3. tamamlamıştır. Türkiye yarı finalde Fransa'ya elenirken diğer yarı final karşılaşması büyük bir olaya sahne oldu. Kolombiya ile yapılan karşılaşmada, Kamerun futbolcusu Marc-Vivien Foé sahanın ortasında yığılıp kaldı ve kalp krizinden yaşamını yitirdi.

Tüm Şampiyonlar

4 Kere Brezilya 1997, 2005, 2009, 2013
2 Kere Fransa 2001, 2003
1 Kere Arjantin Arjantin 1992
Danimarka 1995
Meksika 1999
Almanya 2017

Son Dakika Spor Haberleri için aşağı kaydırın.