SpaceX Tesisinin Olduğu Bölgedeki Halk Elon Musk’tan Şikayetçi

SpaceX tesisinin yer aldığı Teksas’taki yerel halk, Elon Musk’ın, her şeye sahipmiş gibi davrandığını ve bu durumdan şikayetçi olduklarını ifade etti.

12.05.2021-14:44 - (Son Güncelleme: 12.05.2021-17:36)SpaceX Tesisinin Olduğu Bölgedeki Halk Elon Musk’tan Şikayetçi

Elon Musk’ın sahibi olduğu ABD'li uzay şirketi SpaceX'in Teksas’ta tesisi bulunuyor. 

Tesisin bulunduğu Boca Chica köylüleri, Elon Musk'ın Starship roketlerini denemek için kullandığı alanda ‘her şeyin sahibiymiş gibi davrandığını’ söylüyor.

SpaceX, Boca Chica'da en az 112 parsel arazi satın aldı. Ancak köyde firmayla anlaşmaya yanaşmayan 14 kişi bulunuyor.

DAHA FAZLA PARA İSTİYORLAR

Bu kişilerden 7'si, mülklerini firmaya satmak için teklif edilenden daha fazla para istiyor. Ancak SpaceX'in üst düzey finans direktörü David Finlay'in, evini satmayı reddenler hakkında farklı bir yol izleyeceklerini söylediği iddia ediliyor.

‘’HER ŞEYİN SAHİBİYMİŞ GİBİ DAVRANIYORLAR’’

Wall Street Journal'a konuşan Cheryl Stevens isimli bir köy sakini, ‘’Siz ve eviniz de dahil olmak üzere her şeyin sahibiymiş gibi davranıyorlar.’’ ifadelerini kullandı

FIRLATMALARDAKİ AKSAKLIKLAR KÖYE ZARAR VERİYOR

Stevens, geçen yıl ekim ayında evini şirkete sattığını, çünkü artık fırlatma sahasının yakınında yaşayamadığını söylüyor.

Bölgede kalan köylüler, fırlatmalar planlandığı gibi gitmediğinde kırık camlar ve roket enkazıyla karşı karşıya kaldıklarını, çalıların da yandığını bildiriyor.

SpaceX, roket fırlatmaları esnasında köylüleri civardaki South Padre Adası'nda otellere yerleştirmeyi teklif etse de köylüler, 64 kilometrelik bu yolculuğun masraflarını kendileri karşılamak zorunda kalıyr.

SPACEX KÖYÜN YOLLARINI KAPATIYOR

Bölge sakinleri, köye tek ulaşımı sağlayan karayolunu SpaceX'in kafasına göre kapatmasından da şikayetçi.

Köylülere göre, söz konusu yolun kapatılması 13 kilometrelik plaja, Ulusal Yaban Hayatı Sığınağı'na ve bir eyalet parkındaki araziye erişimi engelliyor.

Köy halkı, mülklerini terk etmelerini sağlamak için yerel yönetimin SpaceX'le iş birliği içinde hareket ettiğini düşünüyor.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR