Son Dakika: Memur-Sen, 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Zam Talebini Açıkladı

Memur-Sen, 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri doğrultusunda kamu görevlileri için 600 TL seyyanen zam, 2022 için yüzde 21, 2023 için ise yüzde 17 zam talep etti.

26.07.2021-10:51 - (Son Güncelleme: 26.07.2021-13:42)Son Dakika: Memur-Sen, 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Zam Talebini Açıkladı

Son dakika haberine göre Memur-Sen, 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında kamu görevlileri için 600 TL seyyanen zam, 2022 için yüzde 21, 2023 için ise yüzde 17 zam talep etti. Türkiye Kamu-Sen ve KESK'e, 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sürecinde birlikte hareket etme çağrısında bulunduklarını anımsatan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, teknik ekiplerine teşekkürde bulunarak ‘Davetimize olumlu cevap veren Kamu-Sen ile birlikte toplu sözleşme tekliflerine yönelik ortak çalışma gerçekleştirdik. Bu nedenle tekliflerimizi ortaklaştıran teknik ekiplerimize teşekkür ediyorum." dedi. 

‘ALIM GÜCÜNÜN AŞAĞI YÖNLÜ SEYİR İZLEDİĞİ BİR SÜRECİ YAŞADIK’ 

 Başkan Yalçın, 2019 tarihinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararıyla sonuçlanan toplu sözleşmeyi yeniden anımsatarak ‘Mutabakatsız geçen 18 ayda, enflasyon, dolar, altın ve diğer parametrelerin yukarı yönlü, alım gücünün ve satın alma paritelerinin aşağı yönlü seyir izlediği bir süreci yaşadık’ ifadelerini kullandı. 

KAMU İŞVERENİNDEN EN GEÇ 2 AĞUSTOS'TA MASAYA TEKLİF SUNMASINI İSTİYORUZ 

 Söz konusu sözleşmenin, 4 milyonu aşan kamu görevlisi ve neredeyse 2 milyona yakın memur emeklisini doğrudan ilgilendirdiğine dikkat çeken Genel Başkan Yalçın, daha önceki kayıpların telafisi için de 600 lira seyyanen zam yapılmasını istediklerini bildirerek,  ‘Kamu görevlilerinin maaş ve aylıklarının 2022 yılında yüzde 21, 2023 yılında yüzde 17 olmak üzere iki yıl için toplam yüzde 38 artırılmasını, kamu görevlilerine ayrıca toplam yüzde 6 refah payı verilmesini, mutabakat sağlanamayan 5. Dönem Toplu Sözleşmeden kaynaklı geçmiş kayıpların telafisi için de 600 lira seyyanen zam yapılmasını istiyoruz’ şeklinde konuştu. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetten ilk teklifi, 2 Ağustos senesindeki birinci toplantıda beklediklerini dile getirerek ‘Zaman ve enerji kaybına mahal vermemek adına kamu işvereninden en geç 2 Ağustos'ta ilk oturumda masaya teklif sunmasını istiyor ve bekliyoruz’ ifadelerini kullandı. 

'SÖZLEŞMELİ PERSONEL KADROYA GEÇİRİLMELİ'

Gerekli isteklerini,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bugün yayınlayacaklarını dile getiren Başkan Yalçın, 51'i ortak olmak üzere toplam 91 maddelik teklif listesini paylaştı. Ayrım yapılmadan tüm kamu görevlilerinin 3600 ek göstergeden yararlandırılmasını isteyen Yalçın, şu talepleri sıraladı: "Kıdem aylığında sınırlama kalkmalı, gösterge rakamı artmalı. Mevcut sözleşmeli personel kadroya geçirilmeli, kamuda sözleşmeli istihdama son verilmeli, vekil, ebe, hemşire, imamlar ile usta öğreticiler, fahri ve benzeri pozisyonlardaki personel kadroya geçirilmeli. Bayramda ayrım yapılmamalı, kamu görevlilerine de bayram ikramiyesi verilmeli. Vergi gelir kaybı üretmemeli, gelir vergisinde yüzde 15 oranını aşan kısım kamu işverenince ödenmeli. KİT'lerde yüzde 15'e kadar ücret tavanı düzenleme yetkisi verilmeli. KİT'lerde temel ücret gruplarından 1. grupta olanların tavanı yüzde 15, 2. grupta olanların yüzde 10, 3. grupta olanların yüzde 5 puan ilave artırılmasını istiyoruz. Derece yükselmesinde sınırlama sona ermeli, kamu görevlileri öğrenim durumlarına uygun dereceye yükselebilmeli. Doğum, ölüm, evlenme yardımı ödenekleri artırılmalı. Giyecek ve yemek yardımı ödenekleri artırılmalı, kreş hizmeti ya da ödeneği uygulaması başlatılmalı. 2022 yılı için 500 lira, 2023 yılı için 650 lira tutarında giyecek yardımı ödeneği verilmeli. Kovid-19 nedeniyle oluşan zararlar giderilmeli ve sağlanan haklar genişletilmeli."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal