Son Dakika! Esnafa Hibe Desteğinde Başvuru Süresi Uzatıldı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerine verilecek olan hibe desteğinin son başvuru tarihini açıkladı.

24.06.2021-09:23 - (Son Güncelleme: 24.06.2021-10:38)Son Dakika! Esnafa Hibe Desteğinde Başvuru Süresi Uzatıldı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, esnafları ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Muş verilecek olan hibe desteğinin son başvuru tarihini açıklayarak ‘Esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek kişi tacirlerimize verilen 3 bin ve 5 bin liralık hibe desteğinin son başvuru tarihini 1 Temmuz'a kadar uzattık’ ifadelerini kullandı. Esnafa hibe desteğinde başvuru süresi 23 Haziran 2021 Çarşamba günü saat 23.59'da sona ermişti. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, gelen talepleri üzerine bu sürenin 1 Temmuz'a kadar uzatıldığını açıkladı. 


3 BİN VE 5 BİN TL’LİK HİBE DESTEĞİ 

Bakan Muş sosyal medya hesabı (Twitter) üzerinden yaptığı paylaşımda gelen istekler doğrultusunda hibe desteği başvurularını uzattıklarını dile getirerek 'Esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek kişi tacirlerimize verilen 3 bin ve 5 bin TL'lik hibe desteğinin son başvuru tarihini gelen talepler üzerine 1 Temmuz 2021 Perşembe saat 23.59’a kadar uzattık' şeklinde konuştu. KİMLER YARARLANIYOR? Koronavirüs süreci sebebi ile sıkıntılar çeken ve zor zamanlar yaşayan esnafa, Cumhurbaşkanlığı Kararı doğrultusunda hibe desteği verilmişti. 

3 BİN TL HİBE DESTEĞİNDEN YARARLANACAK ESNAFLAR 

Buna bağlı olarak 3 bin TL hibe desteği alacak olan esnaflar; ajanslar, sürücü kursları, dil kursları, muhasebe kursları, etüt merkezleri, gemicilik kursları, kreşler, yazılım ve bilgisayar kursları, kuaförlük kursları, stilistlik kursları, hamallık, yazarlık, bestekârlık, dikiş nakış kursları, reklamcılar, fotoğrafçılar, ayakkabı boyacıları, alkolsüz lokaller, dondurmacılar, çorbacılar, fast-food işletmeleri ve perakende ticaret yapanlar olarak belirlenmişti.

5 BİN TL HİBE DESTEĞİNDEN YARARLANACAK OLAN İŞLETMELER

Dans okulları, disko türü eğlence mekanları, düğün salonları, nikah salonları, balo salonları, spa salonları, solaryum hizmeti veren mekanlar, hamamlar, fayton ve bisiklet hizmetleri, saunalar, spor salonları, meyhaneler ve birahaneler, yolcu taşımacılıkları, barlar ve sinemalar da 5 bin TL değerinde hibe desteğinden katkı alacaklar olarak oluşturulmuştu.

HİBE DESTEĞİNİN ŞARTLARI

Diğer yandan söz konusu hibe desteğini alabilmek için bazı şartlar bulunuyor. Hibe desteğinden, sadece 17 Mayıs 2021 tarihinden önce vergi mükellefi olan kişiler yararlanabiliyor. 17 Mayıs 2021 tarihi sonrasında vergi mükellefliği başlatan veya vergi mükellefi olmayan kişiler hibe desteği kapsamında yapılacak ödemelerden yararlanamayacak. 17 Mayıs 2021 tarihi öncesinde vergi mükellefi olanlar, Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan şartlar doğrultusunda 3 bin TL veya 5 bin TL hibe desteğinden faydalanabilecekler.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR