Sitelerde fahiş zam tartışması büyüyor: Yönetim ile sakinler mahkemeye gidiyor

Yeni yılla beraber sitelerdeki aidat zamları netleşecek. Ancak henüz zamlar netleşmemesine rağmen yönetim ile site sakinleri arasında zam tartışması başladı. Bazı sitelerde yüzde 100’ün üzerinde aidat zammı kararı alınması sebebiyle site sakinleri mahkemeye gitmeye hazırlanıyor. İşte detaylar…

21.11.2023-09:28 - (Son Güncelleme: 21.11.2023-17:41)

Yeni aidat zamları henüz belli olmamasına rağmen bazı fırsatçı site yönetimleri, aidat fiyatlarına yüzde 100’ün üzerinde zam yapma taleplerinde bulunması yönetim ile site sakinleri arasındaki gerilimi ateşledi. Uzmanlar ise her yönetimin bir olmadığını belirterek "Sap ile samanı karıştırmamalıyız" açıklamasında bulunuyor. 

Geçtiğimiz yıllarda bazı sitelerin yaptığı fahiş zamlar gündeme oturmuştu. Yönetimleri rant kapısı haline getiren bazı fırsatçıların yüksek faturalar çıkararak zimmetlerine para geçirdikleri ortaya çıkmıştı. Hatta mafyavari kişilerin büyük site yönetimlerine dadandığı ve olayların büyüyerek adli vakalara dönüştüğü görülmüştü. 

Yeni zam döneminde de bazı sitelerin kapıyı yüksekten açtığı tespit edildi.

Türkiye gazetesinden Kaan Zenginli'nin haberine göre, fahiş aidat zamlarıyla ilgili tüketici derneklerine şikayetler gelmeye başladı. İstanbul Güneşli'de yer alan bir sitenin yönetimi şimdiden yeni yıl zammı ile ilgili attığı mailde "yüzde 110 zam yapılacağını" belirtti. Site sakinleri de konuyu mahkemeye taşıdı.

Sitelerde fahiş zam kararı

5 soruda aidat zam süreci

Site aidatları neye göre belirleniyor? 

Site aidatları; enflasyon, maliyet ve malzeme fiyatlarındaki artış; enerji maliyetleri, asgari ücret ve diğer işçilik ücretlerindeki yükselişe göre belirlenir. 

Zamları kimler belirliyor? 

Aidat zamları seçilen site yönetimi ve kat maliklerinin katıldığı genel kurullar ile belirlenmektedir. 

Aidatlar kira ücretini geçebilir mi? 

Aidat limitlerinde eğer dairede malik kendisi oturuyorsa üst sınır yoktur. Sadece kiracı ödediği kira bedelinin üstündeki aidatı ödemekle yükümlü değildir. 

Yüksek zamlara itiraz edilebilir mi? 

Genel kurulda 'ret oyu' veren kat maliki zam oranını mahkemeye taşıyabilir. Ancak kiracıların 'yüksek zam' sebebiyle süreci mahkemeye taşıması karşılık bulmamaktadır. 

Aidat ödenmezse ne olur? 

Önemli bir gerekçe sunulması durumunda yönetim kararı ile kat maliki ya da kiracıya süre tanınacağı gibi, bir ay ödenmese dahi icra takibine konu edilebilir. 

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal