Sirtüin Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Adele’e 22 kilo verdiren sirtüin (sirtfood) diyeti nedir, nasıl uygulanır, sağlığa herhangi bir zararı var mıdır? Sirtfood besinler nelerdir? Sirtüin diyeti güvenilir mi?

24.04.2021-09:10 - (Son Güncelleme: 24.04.2021-12:05)Sirtüin Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

İngiliz şarkıcı Adele, Sirtfood bilinen adıyla Sirtüin diyeti ile tam olarak 22 kilo verdi. Adele’in inanılmaz değişimine yardımcı olan bu diyet şimdi bütün dünya tarafından konuşuluyor. Peki bu ünlü Sirtüin diyeti nedir, nasıl yapılır?

Yıllarca kiloları ile başı dertte olan ünlü şarkıcı Adele'in bir anda 22 kilo verip bambaşka birine dönüşmesi ile Sirtüin diyeti bütün dünya tarafından konuşulmaya başlandı. Sizler için hazırladığımız örnek Sirtfood diyeti listesi ile siz de istenmeyen kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

SİRTÜİN (SİRTFOOD) DİYETİ NEDİR? 

Sirtüin diyetinin amacı kaloriyi kısıtlamak ile birlikte sirtüin adındaki proteinin aktive olmasına yardımcı olan gıdaları tüketmektir. Sirtüin proteini, vücut hücrelerinin hastalık sebebiyle ölmesini ve iltihaplanmasını önlemektedir.

2016 yılında İngiliz iki beslenme uzmanı tarafından ortaya atılan ve çikolata, kırmızı şarap tüketmeye izin veren yeni trend diyetlerdendir. 

Sirtüin proteininin aktivasyon miktarını arttıran diğer besinler; yeşil çay, soğan, kereviz, roka, maydanoz, kapari, zerdeçal, beyaz lahana, ceviz, karabuğday, portakal, mandalina, greyfurt ve şeftali olarak kartımıza çıkmaktadır. 

Sirtüin diyeti yaparken kırmızı et, beyaz et, süt ve süt ürünleri tüketimi oldukça sınırlı tutulmakta mümkün olduğunca bu besinlerden uzak durulmalıdır.

Bazı yiyeceklerin içinde bulunan sirtüin proteinlerinin zayıflama genini aktive etmesi temeline dayanır. Sağlıksız bir şekilde uygulanan diyetlerin aksine bağışıklık sistemini güçlendirmeyi, iltihaplanmayı azaltmayı, yaşlanmayı geciktirmeyi ve kilo kaybını vaad eder. Genellikle lezzetli gıdalardan oluşan bu beslenme şekli sevdiğimiz şeyleri diyette tüketerek, yoksunluk hissetmemizi engeller. Bu da sirtüin diyetini daha da çekici hale getirir.

SİRTFOOD BESİNLERİ NELERDİR? 

Diyet vücudun daha yüksek seviyelerde sirtüin üretmesini tetikleyen sirtfood besinleri ve kalori kısıtlamasından oluşur. İşte en iyi sirtfood besinleri;

-Yeşil çay

-Çilek

-Zeytinyağı

-Kırmızı soğan

-Maydanoz

-Lahana

-Bitter çikolata

-Karabuğday

-Roka

-Yaban mersini

-Kahve

-Zerdeçal

-Kırmızı şarap

SİRTÜİN DİYETİ NASIL UYGULANIR?

Sirtüin diyetinin toplamda 3 hafta süren iki aşaması vardır. 3 haftanın sonrasında yemeklerinize mümkün olduğunca sirtfood besinleri ekleyerek, kalori kısıtlı bir şekilde ilerlemeniz beklenir. Birinci aşama 7 gün sürer ve çok sayıda yeşil suları içerir. Kilo kaybını hemen desteklediği ve 7 günde 7 kilo kaybı iddia edilir. Diyet günlük ortalama 1000 kalori ile sınırlıdır. İkinci aşama ise iki hafta sürer ve günde üç öğün özel tariflerle beslenmeniz beklenir. Bu aşamada da sürekli olarak kilo vermeye ve yeşil suyu içmeye devam etmelisiniz. Daha fazla kilo vermek isteyenler bu iki fazı istediği sıklıkla tekrarlayabilir. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra sirtfood besinlerine sürekli olarak beslenmenizde yer vermeniz hedeflenir.

SİRTÜİN DİYETİ GÜVENİLİR Mİ?

Bütün diyet türleri her zaman 3 aşamadan geçmeli; kişiye özel olmalı, sağlıklı olmalı ve sürdürülebilir bir sisteme dayanmalıdır. Sirtfood besinleri genellikle besin değeri yüksek, sağlıklı bitki bileşenleriyle dolu ve antioksidanlardır. Ancak sadece birkaç tane sağlıklı yiyeceği tüketmek vücudumuzun tüm ihtiyaçlarını karşılamaz. Sürekli olarak yeşil sularla beslenmek kan şekeri dengesizlikleri, lif yetersizliği, protein eksikliği ve diş çürükleri gibi birçok soruna neden olabilir. Ayrıca aşırı derecede kısıtlayıcı bir diyet olduğu için ömür boyu sürdürmesi oldukça zordur. Kişisel hiçbir fark gözetmeksizin herkesin aynı şekilde beslenmesi de kabul edilebilir değildir.

Özetle bu ve benzeri diyetler bir uzman eşliğinde değerlendirilip yaşam şeklinize ve sağlık durumunuza bakılarak karar verilmeli. Beslenmenize sirtfood besinlerini eklemek kötü bir fikir değil, ancak bilimsel kanıtı olmayan bu diyeti tek başınıza uygulamanızı kesinlikle tavsiye etmem. Bu tarz trend diyetler yerine size ve yaşam şeklinize uyan, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanabileceğiniz diyetlere yönelmek en doğrusudur.

SİRTÜİN DİYETİ ÖRNEK LİSTE

Kahvaltı:

-1 tatlı kaşığı zeytinyağında hazırlanmış sebzeli omlet

-2 adet ceviz

-Sınırsız maydanoz/roka

-1 dilim karabuğday ekmeği

Ara Öğün:

-2 kare bitter çikolata

-1 fincan filtre kahve

Öğle:

-4 yemek kaşığı haşlanmış karabuğday + ½ kırmızı soğan içeren kırmızı hindiba, roka ve maydanoz salatası + 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Ara Öğün:

-1 bardak sirtüin detoks içeceği

Akşam:

-3 köfte büyüklüğünde (90-100 gr) fırınlanmış, ızgara ya da haşlanmış et/tavuk/balık (sote soğan ve zerdeçal sos ile)

-Bol roka, maydanoz ve kale içeren salata + 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

-1 kadeh kırmızı şarap veya 1 dilim karabuğday ekmeği

Ara öğün

-2 adet hurma

*Diyetin kişiye özel planlanması gerektiğini unutmayın ve muhakkak bir uzman kontrolünde beslenmenizi planlayın.

SİRTFOOD İÇECEĞİ NASIL YAPILIR

Sirtüin diyetinin aşamaları içerisinde adı geçen sirtfood içeriği, aslında diyeti destekleyen ve kilo vermenizi kolaylaştıran bir detoks içeceğidir.

-30-35 gr roka

-5 gr maydanoz

-75 gr kale

-2 tane kereviz sapı

-1 tutam kadar zencefil

-Yarım elma

-Yarım limon

-Yarım çay kaşığı yeşil çay (tercihen matcha yeşil çayı)

Yukarıdaki içecekler karıştırılarak hazırlanacak detoks suyu, kısa sürede fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olacaktır.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal