SGK’da son gün kuyruğu: Amaç EYT’den zamsız yararlanmak

2022 yılının son gününde de EYT için SGK binalarının önünde kuyruk oluşturan vatandaşlar 2023 yılında zamlanacak olan ücretlere maruz kalmamak için işin yıl bitmeden tamamlanmasını umuyor. İşte detaylar...

31.12.2022-09:57 - (Son Güncelleme: 31.12.2022-17:46) SGK’da son gün kuyruğu: Amaç EYT’den zamsız yararlanmak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı EYT kararı sonrasında SGK binalarının önünde metrelerce uzanan kuyruklar oluşmaya başladı. E-Devlet sisteminde yaşanan yoğunluk sebebiyle işlemlerini gerçekleştiremeyen vatandaşlar bu nedenle SGK binalarına müracaat ediyor. 2022 yılının son gününde de EYT için SGK binalarının önünde kuyruk oluşturan vatandaşlar 2023 yılında zamlanacak olan ücretlere maruz kalmamak için işin yıl bitmeden tamamlanmasını umuyor.

SGK binalarında EYT yoğunluğu

CNN Türk Muhabiri Samet Güner EYT kuyruğunun nedenini anlattı. Güner şu ifadeleri kullandı: 

“Bu yılın son günü cumartesi günü. SGK cumartesi günü kapalıydı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT’de yaş sınırı olmadığını açıklamasının ardından birçok kişi SGK’nın yolunu tuttu. Askerlik borçlanması ya da doğum borçlanması için birçok kişi SGK'nın yolunu tuttu. 

SGK EYT Kuyruğu

Saat 17.00’ye kadar hizmet verecek

Yoğunluk oluşunca cumartesi günü de SGK hizmet binalarının açık olacağı bilgisini paylaşmıştı. Bugün itibarıyla saat 17.00 itibarıyla SGK açık. Saat 17.00’ye kadar vatandaşlar borçlanma yaparlarsa ücret ödeyecekler. 

Bugün olmazsa zamlanacak

Bir sonraki yıla kalırsa yani pazartesi gününe kalırsa borçlanma günlerini zamlı ödeyecekler. Zamlı ödememek için bugün son gün. SGK bir açıklama yapmıştı. E-Devlet üzerinden de borçlanma başvuruları alınabilecekti. Vatandaşlar e-Devlet'teki yoğunluk nedeniyle SGK’ya gelerek borçlanma yapıyorlar. 

1 saat kapalı olacak

Saat 09.00 itibarıyla SGK açıldı. Sadece 12.30 ile 13.00 arasında öğle yemeği nedeniyle kapalı olacak. SGK saat 17.00’ye kadar hizmet verecek. 

SGK EYT Kuyruğu-1

Sabah erken saatlerde gün aydınlanmadan birçok kişi sıraya girdi. Türkiye’nin hemen hemen her noktasında SGK önünde kalabalığı görmeniz mümkün. Doğum ve askerlik borçlanması için EYT’liler geldi. Borçlanma talebiyle bugün başvuru yapacaklar. 

Saatlerce bekleyenler var

2 milyon 250 bin kişi EYT’den faydalanabilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu açıklamıştı. Açıklamanın ardından 3 gün geçti. Normalde SGK binaları bugün hizmet vermiyordu. Yoğunluk yaşanmasından dolayı bugün 17.00’ye kadar hizmet vermeye devam edecek bilgisi paylaşıldı. Birçok vatandaş bu noktaya geldi. Yaklaşık 1-2 saattir EYT’liler burada bekliyor.“ 

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal