Sarı Virüs Tozu Uyarısı Yapıldı

Çin’den ‘sarı virüs tozu’ gelme ihtimali ile ilgili uyarı gerçekleştirildi. Havadan toz bulutu gibi yayılım gösterebilen ve rüzgarla başka bölgelere ulaşması mümkün olan toz bulutu ile ilgili yapılan uyarıda, Kovid-19, çeşitli mikroplar ve toksik maddelerin de yayılabileceği ileri sürüldü.

24.10.2020-11:20 - (Son Güncelleme: 24.10.2020-11:17)Sarı Virüs Tozu Uyarısı Yapıldı

 

Kuzey Kore’de devlet kontrolünde olan Kore Merkez Televizyonu (KCTV),çarşamba günü için özel hava durumu bölümüne yer vererek, rüzgarla sarı virüs tozunun geleceği belirtildi. Ayrıca Kovid-19 ve çeşitli mikrop veya toksik maddelerin de taşınabileceği toz bulutundan sebep vatandaşlardan evde kalmaları istendi.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, devlete bağlı biçimde yayın yapan Rodong Sinmun gazetesi de yayınladığı haberde, ‘Tüm işçiler kötü niyetli virüsleri istila etme tehlikesini açıkça tanımalıdır’ açıklamaları yapıldı. Bunun yanında, ülkedeki büyük elçiliklere de virüs tozu hakkında uyarı gerçekleştirildi.

UYARI SONRASI SOKAKLAR BOMBOŞ

Başkent Pyongyang'daki Rus Büyükelçiliği Facebook sayfasından açıklama yaparak, ‘Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, bizi ve ülkedeki diğer diplomatik misyonları ve uluslararası kuruluşları toz fırtınası konusunda uyardı ve tüm yabancıların Perşembe günü evde kalmalarını ve pencerelerini sıkıca kapatmalarını tavsiye etti’ açıklamalarına yer verdi.

Yapılan uyarılar ardından Pyongyang’ın sokaklarının ciddi oranda boş olduğu gözlemlendi.

MEVSİMSEL TOZ BULUTLARI KORONA TAŞIR MI?

Belli dönemlerde Moğolistan ve Çin’deki çöllerden Kuzey ve Güney Kore’ye mevsimsel toz bulutları taşınabilmekte. Bu toz bulutlarının her iki ülke için de sağlık problemlerine neden olabildiği biliniyor. Fakat bu toz bulutlarından koronavirüs yayılmasının mümkün olup olmadığı ile ilgili herhangi bir kanıt bulunmamakta.

Kuzey Kore, havadan yayılma ihtimalinden sebep bu durumun ciddiye alınması konusunda uyarı yaptı. Ayrıca daha önce, ABD’de yapılan bi açıklama doğrultusunda koronavirüsün saatlerce havada kalabildiği, ancak bu şekilde birine geçmesinin oldukça az raslanan bir durum olduğunu belirtildi.

Ayrıca pandemi başından beri sıkı tedbirlerin uygulandığı Kuzey Kore’de koronavirüs vakasının olması, bilim insanları tarafından pek ihtimal verilen bir durum değil.

Bununla birlikte, daha önce Türkmenistan hükümeti ülkede yaşanan bir salgını örtbas etmek için, halka yaptıkları açıklamada, vakaların sebebinin virüs yüklü bir toz bulutu olduğu belirtilmişti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR