Sanat silsilesine hazır mısınız? İstanbul sanatseverlerin yüzünü güldürecek!

İstanbul, sanatseverler için geniş kapsamlı bir etkinlik programına ev sahipliği yapacak. Yerli ve yabancı sanatçıların katılacağı; sergi, konser, tiyatro ve performanslar konuklara sunulacak.

22.01.2024-10:41 - (Son Güncelleme: 22.01.2024-18:14) Sanat silsilesine hazır mısınız? İstanbul sanatseverlerin yüzünü güldürecek!

İstanbul Devlet Tiyatrosunda bu hafta (21-28 Ocak) 6 farklı oyun seyircilerle bir araya gelecek. Program Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde "Kral Oidipus" 22-23 Ocak'ta sergilenirken, "İfiggenya" 24-27 Ocak'ta sahne alacak. İBB Şehir Tiyatroları, bu hafta içerisinde 10 farklı oyunu izleyiciler ile buluşturacak.

Hangi etkinlikler olacak ve nerede sergilenecek?

Hafta boyunca "Godot Geldi" Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde, "Geçit" Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde, "Öldün Duydun mu?" Ümraniye Sahnesi'nde izleyebilirsiniz. Rehin alınan iki varyete oyuncusu Carmela ve Paulino'nun yaşadıklarını konu alan "Ay, Carmela" Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde yer verilecek, "Yaftalı Tabut" Gaziosmanpaşa Sahnesi'nde, "Cadı Kazanı" ve "Çingene Boksör" Kadıköy Gazhane Müze Büyük Sahne'de tiyatrodan hoşlananların uğrak yeri olacak. Beylikdüzü Yakuplu Rasim Öztekin Sahnesi'nde ise 27 Ocak'ta "Uçurtmanın Kuyruğu" oyunu sahne alacak. Kesinlikle kaçırmayın derim. 

Çocuklarda unutulmadı!

Çocuk tiyatrosu

Elbette çocuk oyunları da unutulmadı, hafta sonu ise çocuk oyunları olarak; eğlenceli sahneleriyle; "Fındıkkıran", "Herkes Sihirbaz Olacak", "Elma Kurdu Kırtık", "Bir Gece Masalı", "Çöpsüz Dünya" ile "Bekçi ile Postacı" Şehir Tiyatrolarında çocuklarınız için sahne alacak.

Sahne alacak diğer oyunlar

İstanbul da sahne alacak tiyatrolar

Meciyeköy Büyük Sahne'de "Düdüklüde Kıymalı Bamya", "Ayak Bacak Fabrikası", Mecidiyeköy Stüdyo Sahne'de "Tek Başıma", Üsküdar Tekel Sahnesi'nde "Parmak", Üsküdar Stüdyo Sahne'de "Çarpışma", Garibaldi Sahnesi'nde "Çağrılmadan Gelen" oyunları sahnelenecek. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülüne layık görülen Fransa yapımı dram filmi "Anatomie d'une chute (Bir Düşüşün Anatomisi)" 22, 24, 26, 28 Ocak'ta AKM Yeşilçam Sineması'nda izleme şansı elde edebilirsiniz.

Ünlü yıldızların geçidi

Zuhal Olcay, Haluk Bilginer, Özlem Zeynep Dinsel, Yiğit Özşener, Gözde Kırgız ve Kıvanç Kılınç’ı sahnede buluşturan Eugène Ionesco’nun eseri "Kel Diva", 22 Ocak’ta Oyun Atölyesi’nde izleyebilir ancak bir aksilik oldu kaçırdıysanız, 23 ve 24 Ocak’ta da Maximum Uniq’te de sahne alınacak. Modern teknolojinin etkisi ve Kenan Ece’nin Türkçe seslendirmesi ile 360° deneyime dönüşen "Küçük Prens: Bir Dostluk Hikayesi", Dubai, Bükreş ve Antalya’nın ardından izleyicilerle Fişekhane ve Maximum Uniq Box’ta sömestir tatili boyunca devam edecek. Saint Exupéry’nin kitabının modern bir adaptasyonu olan gösteri 45 dakika boyunca hem geleneksel tiyatro, hem de animasyon ve dijital sanatı bir araya getirerek, keyifli bir çalışmayı vaat ediyor.

Ünlü oyuncuların tiyatro sahneleri!

Ünlü isimlerin tiyatro sahneleri

Avrupa Yakası’ndaki Gaffur karekteriyle yakından tanıdığımız oyuncu Engin Günaydın'ın yazıp yönettiği "Hücreler" isimli tiyatro oyunu 21, 28 ve 29 Ocak'ta Maximum Uniq Hall'de hem Gaffur hem de tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak. Serkan Keskin’in şahane performansıyla birbirinden farklı surete büründüğü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın zamanların ötesindeki eseri "Saatleri Ayarlama Enstitüsü’’ sinema ve tiyatronun nefis bir şekilde harmanlandığı uyarlama eseri 23 Ocak'ta Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu'ndan izleyebilir. Keyifli bir sanat etkinlik buluşması yapabilirsiniz.

Konserler!

Besteci Giacomo Puccini’nin başyapıtlarından olan “La Boheme” Operası, 25 Ocak'ta Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda sanatla büyük keyif alanların beğenisine sunulacak. İtalyanca seslendirilecek eseri, Evin Atik sahneye koyuyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı ise İbrahim Yazıcı yönetmiş olacak. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'nde düzenlenecek 25 Ocak'ta "Yazar-Editör Sohbetleri"nin konuğu yazar Murathan Mungan ile editör Müge Gürsoy Sökmen olacak. "Bir Arada" konserleri kapsamında ise 26 Ocak'ta Deniz Taşar ve Seda Erciyes sahne alması bekleniyor.

Sergileri de es geçmeyin!

Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) 97. kuruluş yılına ithafen hazırlanan "Temas İstanbul" sergisi AKM Galeri'de, Ömer Koç Koleksiyonu’ndan seçilen eserlerinden oluşan "Farz Et Ki Sen Yoksun" adlı sergi Arter'de ziyaret edebilirsiniz.

Filistin’de unutulmadı!

Filistin sergisi

Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen "Osmanlı Filistin'ine Üç Boyutlu Yolculuk" sergisi Nevmekan Sahil Galeri'de, Kudüs'ün kültürel mirasını fotoğraf karelerine taşıyan ve 58 eserden oluşan "Osmanlı Döneminde Kudüs" sergisi de Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi'nde olacak. Suriyeli ressam Aiman Halabi'nin "Sınırda" isimli sergisi, Kelimat Sanat Galerisi'nde, fotoğraf sanatçısı Ersin Şahin'in farklı disiplinlerden sanatçıların portre fotoğraflarından oluşan "Afazi" sergisi Saint-Michel Fransız Lisesi Jeanne D'arc Salonu'nda görülebilir.

30 yıllık bir çalışmanın sonucu!

Neyzen, besteci ve yapımcı Mercan Dede'nin 30 yıllık görsel sanat çalışmalarının bir seçkisinden oluşan "Sen Potansiyellerle Doğdun" sergisi Beyoğlu'ndaki Casa Botter Binası'nda, "Meşgul Şehir: İşgal İstanbul'unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918-1923" sergisi ise İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Galerisi'nde sizleri bekliyor.


Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal