Sanat camiasına örnek olsun: Dünyaca ünlü yıldızdan Gazze'ye milyon dolarlık yardım

"The Weekend" adıyla tanınan Kanadalı ünlü şarkıcı Abel Tesfaye'nin Gazze'ye 2.5 milyon dolar yardım yapacağı öğrenildi.

02.12.2023-11:50 - (Son Güncelleme: 02.12.2023-17:44) Sanat camiasına örnek olsun: Dünyaca ünlü yıldızdan Gazze'ye milyon dolarlık yardım

7 Ekim'de başlayan İsrail-Filistin savaşı sonrası sanat camiasından pek çok ses çıkmazken kamuoyu ve sosyal medyadan da sanatçılara tepkiler yağıyor.

Milyon dolarlık yardım yapacak

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), yaptığı yazılı açıklamada "The Weeknd" sahne adıyla tanınan ünlü Kanadalı sanatçı ve Abel Tesfaye'nin, Gazze'ye 2,5 milyon Dolar yardımda bulunacağını açıkladı. Ünlü şarkıcının Gazze'ye yönelik 2,5 milyon dolarlık yardımının yaklaşık 4 milyon gıda paketine tekabül ettiği, bu yardımın 173 bin Filistinliye iki haftalık gıda tedariki sağlayacağı kaydedildi.

“İnsani ara” verildiğinde yardımlar arttı

WFP'nin şimdiye kadar yaklaşık 764 bin Filistinliye gıda yardımı sağladığı belirtilen açıklamada, özellikle çatışmaya "insani ara" verildiğinde yardımların artırıldığı bildirildi.

“Yardımların artması gerekiyor”

WFP Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Corinne Fleischer, konuyla ilgili "Gazze'deki insani facia tahmin edilenin çok ötesinde. WFP yoğun çaba sarf ediyor ancak Gazze'deki açlıkla mücadele edebilmek için yardımların çok ciddi şekilde artması gerekiyor." mesajını verdi.

Elçiliğinden istifa etmişti

Diğer taraftan, Tunuslu oyuncu Hind Sabri, İsrail saldırıları altındaki Gazze'de yaşayan insanlara karşı "açlığın bir savaş silahı" olarak kullanılmasını protesto etmek için WFP İyi Niyet Elçiliğinden istifa ettiğini açıklamıştı. Sabri, "Arkadaşlarımızla beraber, geçmişte başarılı bir şekilde çalıştığımız gibi Gazzeli çocuklar için de acil yardım çağrısı yapılmasını istedik. Gazze Şeridi'ndeki insani ateşkes sağlanması ve açlığın bir savaş silahı olarak kullanılmasını önlemek için Dünya Gıda Programının gücünden faydalanılmasını talep ediyoruz." ifadelerini kullanmıştı.


Abdullah Şaşkın
abdullahsaskin@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal