Sakız Orucu Bozar Mı Sorusuna İstanbul Müftüsünden Farklı Cevap

Her Ramazan ayında gündeme gelen "Sakız orucu bozar mı" sorusuna İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz'dan farklı bir cevap geldi. Yılmaz, daha önce çiğnenmiş bir sakızın tekrar çiğnenmesinin orucu bozmayacağını söyledi.

10.05.2019-08:57 - (Son Güncelleme: 10.05.2019-08:50)

İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, her Ramazan ayında gündeme gelen "Sakız orucu bozar mı?" sorusunu cevapladı. Yılmaz, ''Sakız ilk kez çiğnenirse, ilk kez ağzınıza almışsanız içerisinde gıda maddesi olduğu için orucu bozar. Fakat daha önce çiğnenmiş bir sakızı tekrar ağzınıza alıp çiğneniyorsa, içinde gıda maddesi olmayacağı için orucu bozmaz'' dedi.

Hasan Kamil Yılmaz, Ramazan ayının başlamasıyla müftülüğün Nuruosmaniye Camisi'nin avlusundaki ek hizmet binasında "Alo Fetva" hattında vatandaşların sorularını yanıtladı. Telefonda soruları yanıtlayan Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, 365 gün hizmet veren Alo Fetva hattında Ramazan'ın gelmesiyle yoğunluğun iki katına çıktığını ifade etti.

"ÇİĞNENMİŞ SAKIZ, KAN ALDIRMAK VE DİŞ YAPTIRMAK ORUCU BOZMAZ"

Alo Fetva hattına gelen sorulara, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın fetva kitabındaki fetvalar doğrultusunda yanıtlar verildiğini söyleyen Yılmaz, şunları kaydetti:

"Gelen sorular sıkça gelen sorular, 'Sabah ezanının okunmasıyla namaz kılınabilir mi?', 'Kusmak orucu bozar mı?', 'Oruçluyken dişleri fırçalamak orucu sıkıntıya sokar mı?', 'Kan vermek, diş yaptırmak' gibi sorular geliyor. Alo Fetva hattına en çok ramazan ve zekatla ilgili sorular geliyor. Mesela sakız ilk kez çiğnenirse, ilk kez ağzınıza almışsanız içerisinde gıda maddesi olduğu için orucu bozar. Fakat daha önce çiğnenmiş bir sakızı tekrar ağzınıza alıp çiğneniyorsa, içerisinde gıda maddesi olmayacağı için orucu bozmaz. Bunun yanında kan aldırmak, diş yaptırmak orucu bozmaz."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal