Sakarya Gaz Sahası’nda Kuyu Testleri Başlıyor

Sakarya Gaz Sahası’nda saha geliştirme ve üretim çalışmaları sürerken, kuyu testlerinin de Mayıs ayında başlayacağı bildirildi.

21.04.2021-09:12 - (Son Güncelleme: 21.04.2021-09:45)Sakarya Gaz Sahası’nda Kuyu Testleri Başlıyor

Karadeniz’de doğal gaz arama çalışmaları son hız devam ediyor.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ev sahipliğinde gerçekleştirilen Petrol Endüstrisinde Milli Teknolojiler (PEMT) toplantısına video konferans yöntemiyle katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, açıklamalarda bulundu.

‘’MAYIS AYI İÇERİSİNDE TESTLERE BAŞLAMAYI PLANLIYORUZ’’

Bakan Dönmez, Sakarya Gaz Sahası’nda saha geliştirme ve üretim çalışmalarının devam ettiğini belirterek, ‘‘Fatih’in kazdığı Tuna-1, Türkali-1 ve Türkali-2’nin kuyu testlerini Kanuni sondaj gemimiz yapacak. Kuyu testlerine önce Türkali-2’den başlayacağız. Mayıs ayı içerisinde bu testlere başlamayı planlıyoruz’‘ dedi. 

Dönmez, ‘‘Kaynağın yerli, teknolojinin yabancı olduğu bir yerde enerji bağımsızlığından tam anlamıyla bahsedemeyiz. Sürdürülebilir olmasını sağlayacak en önemli koşullarından biri de enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesidir’‘ diye konuştu.

‘’TEKNOLOJİYİ GELİŞTİRMEMİZİ SAĞLADILAR’’

Salgın süresince enerji sektörünün kimi zaman küresel kısıtlamalar nedeniyle yurt dışından ekipman ve personel getirtemediğine dikkati çeken Dönmez, bu durumun yerli teknolojinin önemini ortaya koyduğunu söyledi. 

Dönmez, benzer bir durumun Doğu Akdeniz’de yaşandığını anımsatarak, şunları kaydetti: ‘‘Doğu Akdeniz’de sürdürdüğümüz arama ve sondaj çalışmalarının hukuk dışı argümanlarla önünün kesilmeye çalışılması, dünyada sayılı bir filoya sahip olmamızı sağladı. O gün bizleri köşeye sıkıştırmaya çalışanlar, sadece bir filoya sahip olmamızı sağlamadı. Aynı zamanda bu gemileri geliştirecek, onlara sınıf atlatacak bir teknolojiyi geliştirmemizi de sağladılar.’‘


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR