Sahillerde Kurban Bayramı bereketi: Rezervasyonlar geçen yıla göre yüzde 60 arttı

Bugün başlayacak olan 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin bereketi turizme yaradı. Sektör temsilcilerine göre rezervasyonlar geçen yıla göre yüzde 60 arttı.

14.06.2024-09:53 - (Son Güncelleme: 14.06.2024-17:37) Sahillerde Kurban Bayramı bereketi: Rezervasyonlar geçen yıla göre yüzde 60 arttı

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği Kurban Bayramı tatili bugün başlıyor. eklenmedik sıcaklık artışı, okulların kapanması, üniversite sınavlarının sona ermesi ve 9 günlük bayram tatili, tatil bölgelerini hareketlendirdi. Bu yıl bayram rezervasyonları geçen yıla göre yüzde 60 artarken, sahil bölgelerindeki otellerin doluluk oranı yüzde 80’e ulaştı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, bayram tatilinde yüzde 100 doluluk oranı beklediklerini belirterek, "Akdeniz, Ege ve Karadeniz'deki tüm kıyı şeridinde otel rezervasyonları yoğun bir şekilde devam ediyor. Hem yerli turistler hem de yurtdışındaki Türkler bayram tatilini Türkiye’de geçirmek istiyor" dedi.

Turizmde büyük hareketlilik var

Akşam’da yer verilen habere göre; "Ramazan Bayramı'ndan başlayan tatil hareketliliği, Kurban Bayramı'nda en yüksek seviyeye ulaşacak. Akdeniz, Ege ve Karadeniz'deki oteller yoğun talep alıyor" diye belirten Kavaloğlu, turizmde büyük bir hareketlilik yaşandığını söyledi. Tatil Budur CEO’su Onur Otruş, bu yıl bayram dönemine olan talebin geçen yıla göre yüzde 59 arttığını ve Alanya'nın en çok tercih edilen tatil bölgesi olduğunu ifade etti. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, kıyı bölgelerinde doluluk oranlarının yüzde 80'e yaklaştığını ve yerli ve yabancı misafirlerin büyük ilgisiyle karşılaştıklarını belirtti. Eresin, şehir otellerinde ise yerli misafirlerin bu bayramı daha sakin geçirmesini beklediklerini ekledi.

Sahillerde Kurban Bayramı bereketi: Rezervasyonlar geçen yıla göre yüzde 60 arttı

Arife gününde rekor artış

Perakende sektörü, Kurban Bayramı, Babalar Günü ve tatil alışverişi için hazırlıklarını tamamladı. Arife gününde 50 milyar TL'lik kartlı harcama yapılması bekleniyor. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, nisan ayında gerçekleşen Ramazan Bayramı’nda arife günü 94.1 milyar TL'lik kartlı alışveriş yapıldığını hatırlattı. Bu bayramda ise toplam alışveriş hacminin 120 milyar TL'ye ulaşabileceğini belirtti ve "Dini bayramlarda alışverişin yüzde 40’ı arife günü gerçekleşiyor. Cumartesi günü kartlarla 50 milyar TL'lik alışveriş yapılması sürpriz olmaz" dedi.

Milyonlarca kişi yollara düştü

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Bayram tatilinde 3 milyona yakın kişinin turizm hareketlerine katılmasını bekliyoruz. Eş, dost, akraba ve memleket ziyaretleriyle birlikte 10 milyondan fazla kişinin seyahate çıkacağı bu bayram tatilinde, 100 milyar TL'yi aşan bir ekonomik hareketlilik öngörüyoruz" dedi.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal