Sağlıklı olmak için tüketiliyor ancak riski artırıyor: Beyin kanamasının gizemli nedenleri

Beyin kanaması vakalarının son zamanlarda artması sonrası uzmanlar beyin kanamasını tetikleyen nedenleri sıraladı. Fiziksel travmaların başı çektiğini belirten uzmanlar ayrıca karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin de uzun vadede beyin kanaması riskini artırdığını ortaya koydu. İşte beyin kanamasının gizemli nedenleri…

04.09.2023-12:30 - (Son Güncelleme: 11.12.2023-18:22)

Uzmanlar dünya genelinde son zamanlarda artış gösteren beyin kanaması vakalarıyla ilgili önemli uyarılarda bulundu. Uyarılarda travmanın beyin kanamasının birincil sebebi olduğu belirtilirken aynı zamanda protein yerine karbonhidrat ağırlıklı beslenen kişilerde de beyin kanaması görülme riskinin arttığı ortaya kondu.

Beyin kanamasının gizemli nedenleri

Beyin kanaması, son derece ciddi bir sağlık sorunudur ve hemen müdahale gerektirir. Beyin kanaması, beyin damarlarının yırtılması veya tıkanması sonucu oluşan kanamaları ifade eder. Bu durum, ani baş ağrısı, bilinç kaybı, şuur bozukluğu gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Beyin kanaması, yaş, cinsiyet veya genetik faktörlere bakılmaksızın herkesi etkileyebilir. Risk faktörleri arasında yüksek tansiyon, diyabet, sigara içme alışkanlığı gibi etkenler bulunur. Ayrıca travma sonucu da ortaya çıkabilir.

Erken teşhis, beyin kanamasının tedavisinde kritik bir öneme sahiptir. Bu nedenle, belirtiler görüldüğünde hemen bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır. Beyin kanamasının teşhisi için bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) gibi yöntemler kullanılır.

Tedavi, kanamanın türüne ve şiddetine bağlı olarak cerrahi müdahale veya ilaç tedavisi içerebilir. Hastanın durumuna göre yoğun bakım gerekebilir.

Beyin Kanaması

Travma birincil sebep

Beyin kanamasının en sık sebebi, travmadır. Yani düşme, Trafik Kazası gibi sebeplere bağlı olur. Ancak bir de travma olmaksızın gelişen beyin kanamaları var. Bunlara spontan beyin kanamaları denir. Spontan beyin kanamalarının en sık sebebi tansiyon yüksekliği ve damar yapısının bozuk olmasıdır. 

Damar yapısını bozan sebepler arasında kötü beslenme, kilo fazlalığı, sigara kullanımı, şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar vardır. Tabi yaş ilerledikçe, damar yapısının bozulma ihtimali arttığı için, ileri yaşı da beyin kanaması sebepleri arasında sayabiliriz.

Az protein yüksek karbonhidrat riski artırıyor

Gıdaların yetiştirilme tekniklerinin değişmesi, daha fazla nüfusa yetmesi için gıda üretiminde çeşitli ilaçların ve katkı maddelerinin kullanımının artması, ekonomik sebeplere bağlı proteinden az, karbonhidrattan daha fazla beslenmenin ön plana çıkması, beyin kanaması arttıran sebepler arasında yer alıyor.

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, sosyoekonomik seviyesi düşük ülkelerde beyin kanaması geçiren insan sayısının daha fazla olması da, bu bilgiyi destekler nitelikte.

Beyin Kanaması-1

Sıcak havalar belirtiler arasında değil 

Türkiye’de yapılan çeşitli çalışmalarda, sonbahar aylarında daha fazla beyin kanaması olduğu gösterilmiştir. 2021 yılında Almanya’da, 800 hasta üzerine yapılan çalışmada ise, hava koşullarının beyin kanaması ile bir ilişkisi gösterilmemiştir. Özetle, özellikle sıcak havalarda daha sık beyin kanaması olduğu kanıtlanmış bir durum değil.

Yeni doğan bebeklerde, erken doğum, beyin kanaması ihtimalini arttırır. Bunun dışında, çocuklarda daha ileri yaşta görülen beyin kanamalarında, altta yatan bir hastalık olup olmadığını, beyin tümörü veya beyin damar yumağı gibi hastalıkları mutlaka araştırmak gerekir.

Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal