Yaşlanma Karşıtı Susam Yağı!

Çok uzun zamandır kadınlar tarafından hamur işlerinde kullanılan susamdan elde edilen susam yağı, güzellik konusunda da birçok alanda kullanılıyor. Özellikle yaşlanma karşıtı bakım ürünü arayışında olanlar için susam yağı mucizevi bir etkiye sahiptir. İşte susam yağı hakkında merak edilenler…

Yaşlanma Karşıtı Susam Yağı!

Yaşlanma Karşıtı Susam Yağı!

Susam yağı, saç ve cilt için sıklıkla kullanılan bitkisel yağlardan biridir. Pedeliaceae  familyasının bir mensubu olan ve daha çok Afrika’da yetiştirilen susam bitkisinin üst kısmındaki kapsülden çıkarılan tohumlardan elde edilir.

SUSAM YAĞININ FAYDALARI

Kuru cilt tipine sahip olan kişilerin ciltlerini nemlendirmek için kullanabileceği susam yağı, yağlı ciltler tarafından kullanıldığında ise cildin daha geç yağlanmasını sağlıyor. Cildin kolajen üretimini arttıran bu bitkisel yağ doğal bir peeling etkisi göstererek cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlıyor. Cilde yumuşaklık katıyor. Güçlü bir anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel olarak sivilce ve aknelerin ciltte daha da belirginleşmemesine ve geniş alanlara yayılmasının önüne geçiyor. A ve E vitamini yönünden zengin olan susam yağı, ciltteki yara ve yanıkların çok daha kısa bir süre içerisinde iyileşmesini sağlıyor. Aynı zamanda yanıktan dolayı oluşan yara izlerinin görünümünü azaltıyor. Sedef ve egzama semptomlarını en aza indirgiyor. Düzenli olarak kullanıldığında sedef ve egzamayı iyileştirdiği de görülmüştür. Selülitlerin ve çatlakların üzerine sürüldüğünde ise tedavi edici bir etkisi bulunuyor. 1-2 aylık kullanım sonucunda bacak, basen ve kalça bölgesindeki çatlaklar ve selülitlerde gözle görülür bir iyileşme sağlıyor.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz