Yaşlanma Belirtileri 20'li Yaşlarda Ortaya Çıkıyor!

18-24 Mart Dünya Yaşlılar Haftası olarak kutlanıyor. Yaşlanmanın 20'li yaşlarda ilk belirtilerini gösterdiğini belirten uzmanlar, hücre yıkımlarının 35-40'lı yaşlardan itibaren vücutta iş gören hücre grubunda kayıplara dönüştüğünü söylüyor.

Yaşlanma Belirtileri 20'li Yaşlarda Ortaya Çıkıyor!

18-24 Mart Yaşlılar Haftası Olarak Kutlanıyor

Yaşlıları, genç yaşlılar (65-74 yaş), orta yaşlılar (75-84) ve ileri derecede yaşlılar (85 yaş ve üzeri) olarak üçe ayıran Yeditepe Üniversitesi Bağdat Caddesi Polikliniği Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Semih Gökart, 20'li yaşlarda başlayan yaşlanma sürecini şöyle anlattı.

HÜCRE YIKIMI BAŞLIYOR

"Yaşlanma çok erken dönemlerde, 20'li yaşlarda başlar. Bu kadar genç yaşlarda başlayan değişiklikler insanların hücresel metabolizma aktivitelerinden yani 'metabolik yolak' diye tanımladığımız hücre içinde meydana gelen tepkimelerindeki aksamlar şeklinde açıklanabilir. Bazı metabolik yolaklarda pek çok bileşik ve enzim yer aldığı için bunlar çok karmaşık olabilir. Metabolik yolaklar organizmalarda hücre içi dengeleri sabit tutmaya çalışır.

Bu sabit tutmayı ve dengeyi bozacak her durum hücrenin bozulmasına, yıkımına yol açar. İşte 20'li yaşlarda başlayan hücre yıkımları yaklaşık 35-40’lı yaşlardan itibaren vücutta iş gören hücre grubunda kayıplara dönüşür. Devam eden bu hücre kayıplarına bağlı olarak hücrelerin yaptığı görevlerde aksamalar, bozulmalar, kesintiler ortaya çıkar. 80’li yaşlardan sonra vücut bu kayıplara karşı iç dengesini koruyamaz ve bunun ilerlemesiyle ölüm ortaya çıkar."

10 KİŞİDEN BİRİNDE ALZHEİMER TEHLİKESİ

Zihinsel boyutta meydana gelen bozuklukların en zorunun Alzheimer hastalığı olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Semih Gökart, "Yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığıdır. 65 yaşın üzerinde yaklaşık her 10 kişiden birinde; 85 yaşın üzerinde ise yaklaşık her üç kişiden birinde görülür' ifadelerini kullandı.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırı

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri