Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, nefes açıcı ilaçlar-spreyler, diyet hapları, hastalıklar ve yatak odasındaki kötü koşulların uykusuzluğa yol açtığını belirterek uyku hakkında merak edilenleri anlattı.İşte merak edilenler haberimizde...

Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, uyku ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı. Prof. Dr. Bölükbaşı, 1950’lere kadar birçok insanın uykunun günlük hayatımızın eylemsiz bir parçası olduğunu zannettiğini ancak şimdi uyku sırasında beynimizin çok etkin olduğunu bildiklerini, ayrıca uykunun beden ve ruh sağlığımızı etkilediğinden emin olduklarını söyledi.

UYKUSUZLUK YAPAN ETKENLER NELER?

Nefes açıcı ilaçlar-spreyler, diyet hapları, hastalıklar, yatak odasındaki kötü koşullar…

SİGARA OLUMSUZ ETKİLER Mİ?

Hem de çok. Sigara tiryakileri genellikle tavşan uykusu uyurlar. REM uyku (göz hareketlerinin aktif olduğu uyku) miktarları azdır. Uyuduktan 3-4 saat sonra kanda nikotin miktarının kritik düzeyin altına düşmesi nedeniyle uyanırlar. Alkol de uykuyu bozar.

Uykusuzluk çeken insanların çoğu sorununu alkolle çözmeyi dener. Ama bu yağmurdan kaçarken doluya tutulmaktır. Çok farkına bile varmadan alkolik olur! Oysa ki alkol sadece hafif uyku dönemini tetikler. Uykunun tamir işlevi olan diğer bölümlerinin miktarını azaltır.

İDEAL UYKU SÜRESİ NEDİR?

Yenidoğanlar genellikle 16 saat uykuya ihtiyaç duyar. Çoğu erişkinde 7-8 saat uyku yeterli olur. Genç erişkinler ortalama 9 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Gebeliğin ilk 3 ayında, kadınların uyku gereksinimi artar. Normal süresinden çalınmış bir uyku miktarı, bir tür ‘uyku borcu’ yaratır.

Vücut, eninde sonunda bu borcun geri ödenmesini ister. Uykunun yetersiz olması muhakeme yetisi ya da tepki süresini olumsuz etkiler. İnsanlar yaşlandıkça uyku süresi azalır ve uyku hafifler. 65 yaşın üstünde uykusuzluk sık görülen bir sorundur.

NE ZAMAN BİR SORUNDAN BAHSEDİLİR?

Eğer gün boyu uykulu bir şekilde dolaşıyorsanız ya da 5 dakikalık bir uzanmada bile hemen uykuya dalabiliyorsanız ciddi bir uyku sorununuz var demektir.