Karşılaşılan kırık vakalarının büyük bir kısmı; ayak üzerine sert bir maddenin düşmesi, aniden bir tekme atılması veya fiziksel aktiviteler sırasındaki ani hareketler sonucunda gerçekleşmiştir.Peki,Tarak kemiği kırığı ne zaman iyileşir? Ayak tarak kemiği kırığı tedavisi kaç hafta sürer?

TARAK KEMİĞİ KIRIĞI NE ZAMAN İYİLEŞİR?

Tarak kemik kırığı olabileceğinden şüphelendiğiniz bir durum oluşursa veya anlamlandıramadığınız bir ağrı meydana gelirse derhal uzman bir doktora uğrayın. Ayağınızda tarak kemiklerini ilgilendiren bir kırık varsa doktorunuz çekilecek röntgen filminde bunu rahatlıkla belirleyebilecektir. Nadiren de olsa CT veya MR tarama da istenebilir. Teşhis aşamasında; tedaviye başlanmadan önce belirlenmesi gerekenler;

  • Ayak tabanından parmaklara uzanan 5 kemikten hangisinin kırıldığı
  • Kırılmanın kemiğin hangi bölgesinde gerçekleştiği
  • Kırılmanın şiddetinin
  • Kırılmanın çevresine verdiği zararın

Bu tarz kemik kırıkları çok şiddetli ağrılara neden olurlar. Hasta; yürümeye çalıştığında hatta ayakta durduğunda bu ağrı daha da artmaktadır. Bu nedenle hastalık teşhis edildikten sonra ilk yapılması gereken şey güçlü kemik ağrılarının giderilmesi yönelik olacaktır. Etkilenen bölgedeki ağrının hafifletilmesi için parasetamol etken madde içeren anti-inflamatuar ilaçlar reçete edilir.

Tarak kemiği kırıklarının tedavi sürecinde dinlenme ve fizik tedavi egzersizleri büyük yer tutar. Kırığın büyüklüğüne ve etrafındaki dokuya verdiği zararın boyutuna bağlı olarak ilaç veya herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan sadece dinlenerek ve tavsiye edilen egzersizleri uygulayarak da iyileşme gerçekleşebilir. Ayak tarak kemik kırıklarının tedavi sürecinde çok gerekli değilse ayaklarınızın üzerine basmamalısınız. Yapmanız gereken bir iş veya gitmeniz gereken bir yer varsa tekerlekli sandalye aracılığıyla veya koltuk değneklerinden yardım alarak gitmelisiniz.

Ayağın anatomik yapısını bozan büyük bir kırılma gerçekleşmedikçe ameliyat yapılmaz. Böyle büyük kırıklarla pek sık karşılaşılmadığından ayak kemik kırıkları tedavisinde en az başvurulan yöntem cerrahi müdahaledir. Büyük kırıklar ve kırık kemik uçlarının birbirine sürterek çok şiddetli ağrılara neden olduğu durumlarda ilaç tedavileri ve fiziksel tedavi egzersizleri ile olumlu yanıt alınamazsa uzman doktorlar ameliyat yapılmasına karar verebilirler.

Fizik Tedavi Egzersizleri

Egzersiz 1

Anlatacağımız egzersiz; ayağınızda iyileşme belirtileri görülmeye başladıktan sonra yapılması gereken bir harekettir. Bu egzersizle ayak tabanındaki metatars kemikleri esneklik kazanarak eski sağlıklı günlerine hızla dönecektir.

Bir yere oturup sağlam olan ayağınız yere basarken diğerini yerden 10 cm kadar yukarı kaldırıp resimdeki hareketi yapın.

Ayak tarak kemiği kırığı tedavisi kaç hafta sürer?

Basit, deplase olmayan (kaynamış ) tiplerinde bile 6-8 haftalık bir iyileşme dönemi süreci vardır. Deplase kaynama güçlüğü olan bölge kırıklarında cerrahi yöntem ile tedavi yapılır. Ameliyat sonrasında ilk 4 hafta üstüne yük vermeden ikinci 4. hafta üstüne yük vererek yapılan fizik tedavilerle 8 haftalık bir iyileşme sürecinden geçilecektir. Diğer tarak kemiği kırıklarında ise kırık iyileşme süresi genellikle 6 haftadır. Ayağınızdaki kırık basit bir kırık, yani fissür hattı çatlaklarında daha kısa sürede iyileşme görülür. En önemli konu kırık ile birlikte yumuşak dokulardaki yaralanmanın şiddetidir. Doktor kırığı röntgen ile görüntüledikten sonra uygun tedaviyi belirler. Bazı durumlarda alçıya alınır. Burada önemli olan ayağın üzerine tam yük vermemektir. Bu nedenle koltuk değneği ile tedaviye devam edilir. Sonrasında duruma göre ayak bileği ezersizleri için bir fizik tedavi uzmanına görünmek de yarar vardır.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın