Prostat Kanseri

Prostat kanseri hem dünyada hem de ülkemizde çok sık görülen kanser türlerinden biridir. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Berkan Reşorlu, prostat kanseri hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Prostat Kanseri

Prostat kanseri hem dünyada hem de ülkemizde çok sık görülen kanser türlerinden biridir. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Berkan Reşorlu, prostat kanseri hakkında bazı açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

Hastalığa Bağlı Ölüm Riski Düşük

Ülkemizde de erkeklerde akciğer kanseri ile birlikte en sık görülen kanser türlerinden birini oluşturmaktadır. Yapılan çalışmalarda bir erkeğin yaşam boyu prostat kanserine yakalanma riskinin -20 arasında olmasına karşın bu hastalığa bağlı ölüm riskinin %3 civarında olduğu belirtildi.

Tipik Erken Belirtisi Yoktur

Prostat kanseri çok sık rastlanılan bir kanser olmasına karşın, özellikle erken safhada teşhis edildiğinde ve doğru bir tedavi şeması uygulandığında iyileşme şansı çok yüksektir. Prostat kanserinin tipik erken belirtileri yoktur ve kendini ilerlemiş dönemde ortaya çıkan şikayetlerle belli etmektedir. Bu nedenle hastalığın henüz prostat içinde sınırlı iken, yani hiçbir klinik bulgu vermediği erken dönemde tespit edilmesi oldukça önemlidir.

Prostat Kanseri Nasıl Belirlenir?

Prostattan salgılanan ve kana belli oranda geçen PSA dediğimiz bir proteinin kandaki düzeyinin ölçülmesi ve prostatın makattan parmakla muayenesi tanının ilk basamağını oluşturur. Bu iki muayene metodunda prostat kanseri şüphesi uyandıracak bulgular tespit edilirse kesin tanı konulması amacıyla prostat biyopsisi ile doku örneklemesi yapılması gerekir.


Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri-->