Obezite Ameliyatı Tehlikeli mi?

Sigaradan sonra engellenebilir ölüm nedenleri arasında ikinci sırada olan obezite, dünyada her yıl 2.5 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Obezite için en etkili tedavinin ameliyat olduğunu belirten Uzman Doç. Dr. Recep Aktimur, obezite ameliyatları hakkında bilgi verdi.

Obezite Ameliyatı Tehlikeli mi?

Sigaradan sonra engellenebilir ölüm nedenleri arasında ikinci sırada olan obezite, dünyada her yıl 2.5 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Obezite için en etkili tedavinin ameliyat olduğunu belirten Uzman Doç. Dr. Recep Aktimur, obezite ameliyatları hakkında bilgi verdi.

SESSİZCE İLERLEYEN BİR TEHLİKE

1997 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir “hastalık” olarak tanımlanan obezite, istatistiklere göre engellenebilir ölüm sebepleri arasında sigaradan sonra ikinci sırada yer alıyor. Dünyada obezite ve obeziteye bağlı gelişen hastalıklara bağlı ölen kişi sayısının, açlığa bağlı ölenlerin toplamını aşmış olması yanı başımızda sessizce yükselen tehlikenin gerçek boyutları hakkında fikir veriyor.

MODERN TOPLUMLARIN EN BÜYÜK SORUNU

Doç. Dr. Recep Aktimur, son dönemde “Obezite ameliyatları tehlikeli midir?” sorusuyla sıkça karşılaştıklarını belirtiyor. Aslında bu popüler sorunun “Obezite ile yaşamak ne kadar güvenlidir?” ile birlikte sorulması gerektiğin altını çizen Aktimur, “Obezite, modern toplumun şahit olduğu en büyük sağlık tehlikelerinden biri” diyor.

EN ETKİLİ TEDAVİ AMELİYAT

Obezitenin bilinen en başarılı ve kalıcı tedavisinin ameliyat olduğunun altını çizen Doç. Dr. Recep Aktimur, şunları söylüyor: “Ameliyat dışı tedavilerle başlangıç seviyesindeki obezite hastalarında sadece yüzde 10-40’ında yaklaşık olarak yüzde 10 kilo kaybı sağlanabilmiştir ki, bu oran cerrahi tedavilerle sağlanan başarının çok altındadır. Türkiye’de toplumumuzun ihtiyaç duyduğu obezite ameliyatlarından çok daha azını gerçekleştiriyoruz. Obezite cerrahisinin başarısı kanıtlanıp, bilimsel delil düzeyinde dünya çapında cerrahi rehberlere dahil edilmesinin ardından ameliyat sayıları yıllar içinde arttı. Ancak diğer yandan Avrupa ülkelerinde yapılan ameliyat sayıları ülkemiz özelinde kıyaslandığında, ülkemizin nüfusuna ve obez birey oranına göre toplumumuzun ihtiyaç duyduğu oranın neredeyse yüzde 1’i seviyesinde obezite ameliyatı yapılabildiğini görüyoruz.”

SAFRA KESESİ AMELİYATINDAN DAHA TEHLİKESİZ

Aktimur, obezite ameliyatlarının, dünyada en sık yapılan ameliyatlardan olan safra kesesi ameliyatlarından daha güvenli olduğunu ifade ediyor. Obezite ameliyatları sonrasında görülen ölüm oranı yüzde 0.1 iken bu oranın safra kesesi (%0.7) ameliyatlarında ortaya çıkan ölüm oranıyla karşılaştırılamayacak kadar düşük olduğunu belirten Aktimur, “Obezite cerrahisinde son 10 yılda ameliyat sayılarında yüzde 1000 oranda artış olmasına rağmen tüm dünyada ameliyat ihtiyacı olan morbid obez bireylerin sadece yüzde 2’sinin tedavi edilebiliyor olması çok çarpıcı. Son dönemde bazı kişi, kurum ya da yayın organlarınca yapılan açıklamalarda; obezite cerrahisinin kontrolsüz ve geometrik bir artış gösterdiği belirtiliyor. Ancak tüm dünyada gözlenen bu artışın artan ihtiyaçla orantılı olarak ilerlediği göz ardı ediliyor. Sadece ülkemizde ileri derecede obez olan bireylerin oranı yüzde 2.9 ve yaklaşık 2 milyon insan cerrahi tedavi bekliyor. Ülkemizde yaklaşık olarak 5 bin genel cerrahi uzmanı olduğu ve bunların çok küçük bir bölümünün bu cerrahilerle ilgili donanıma sahip olduğu düşünüldüğünde obezite cerrahisine ihtiyaç duyan hastaları tedavi edebilmek için daha çok çaba göstermemiz gerektiği ortada” diyor.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri