Kantaron Yağı Basur Tedavisinde Kullanılır mı?

Orijinalinin bin bir derde deva olduğu kantaron otu, yara ve yanık tedavisinde eskiden beri kullanılan şifalı bitkilerdendir. Peki kantaron otunun basura iyi geldiği doğru mu? Kantaron otunun faydaları neler gelin birlikte bakalım.

Kantaron Yağı Basur Tedavisinde Kullanılır mı?

Kantaron yağı, sarı kantaron çiçeğinden yapılan bir yağ türüdür. Hücre yenileyiciliği sayesinde yanıklara ve yaraları iyileştirici özelliği vardır. Yanık ve yara iyileştirmesine ilave olarak kanamaları azaltıp intihapları iyileştirmesine kadar pek çok faydası bulunmaktadır.

KANTARON YAĞI BASURA NASIL UYGULANIR?

Basur yani tıp dilinde Hemoroid genelde oturarak çalışan kişilerde meydana gelen yaygın bir rahatsızlıkdır. Kantaron yağının zararlı bakterileri öldürmesi, kas gevşetmesi ve iltihaplanmalarda olan etkisinden dolayı basur tedavisinde kullanılmaktadır.

Basur tedavisinden Kantaron yağını dışarıdan sürerek merhem niyetine kullanabilirsiniz. İlk önce rahatsızlığınızın olduğu bölgedeki şişlik veya yara tespit edilir ve güzelce yıkanır. Bir miktar pamuğu kantaron yağına batırıp ağrının oluştuğu bölgeye sürülür.

Bu işlemi gün içerisinden iki defa uygulayabilirsiniz. Kantoran yağındaki bileşenler basurlu yerdeki kan akışını yavaşlatacağından ağrıyı kesip iyileştirecektir.

Yapılan araştırmalar sonucu kantaron yağının basur hastalıklarında merhem şeklinde kullanılmasını uygun olarak görse de meydana gelecek herhangi bir yan etkide ya da kullanmadan önce doktorunuza başvurmanızda yarar olacaktır.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR