Demir eksikliği anemisi Türkiye'de ve dünyada en sık rastlanılan sağlık sorunlarından biridir. Bu hastalığın teşhisi gözden yapılabilir. Eğer kansızlığınız varsa önlem almak gerekir. İşte detaylar..

SOLGUN GÖRÜNÜYORSA DİKKAT!

Yüzdeki solukluk, aneminin en dikkat çeken belirtilerindendir. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Atmaca, “Anemiyi anlamanın çok basit bir yolu var: Alt göz kapağınızı nazikçe aşağıya doğru çekin. Normalden daha solgun görünüyorsa Türkiye’de her iki kadından birini etkileyen anemi olduğunu gösterebilir" dedi.

BAŞKA HASTALIKLARINDA HABERCİSİ

Başka hastalıkların da gözden anlaşılabileceğiniz belirten Atmaca, Şunları ekledi:"Eğer karaciğerinizde herhangi bir sorun varsa aynada gözlerinize baktığınız zaman gözlerin beyazının sarardığını görebilirsiniz. Gözlerinizde bu tarz herhangi bir değişiklik fark ederseniz hekiminize başvurun. Glokom gibi durumları kontrol etmek için düzenli göz muayeneleri yapmak önemlidir. Yüksek tansiyon, diyabet ve bazı kanserler de yine bir göz hastalıkları uzmanı tarafından fark edilebilir. Hiçbir sağlık sorununuz olmasa bile her iki yılda bir göz muayenesi yaptırmayı ihmal etmeyin.”

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.