Bazı dönemlerde çocuklar iştahsızlık problemi yaşayabilir. Hatta bazılarında bu çok uzun bir döneme yayılabilir. Bu noktada sabırlı olup çocukların iştahsızlık döneminin geçici olduğu unutmamak gerekir.İştahsız çocuğa nasıl yemek yedirilir? Çocuğun iştahı yoksa ona yaklaşılmalıdır? İşte öneriler...

İŞTAHSIZ ÇOCUĞA NASIL YEMEK YEDİRİLİR?

Sebze tüketimi çocukların gelişimi için çok önemlidir. Sağlıklı gelişimleri için günlük tüketmeleri gerekir. Bu nedenle onların sevdiği sebzeleri pişirmeye çalışmalısınız. Sebzeleri ayrı bir yemek olarak yemeyi sevmiyorsa siz de pizzaya, böreğe katarak yemesini sağlamalısınız. Hiçbir şekilde yemek istemiyorsa da mutlaka meyve yemelidir. Özellikle A vitaminince zengin kayısı ve C vitaminince zengin kivi yemesi çocuk için oldukça faydalı olacaktır.

İştahsız çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

Çocuğu zorlamadan, yemek yemeyi eğlenceli hale getirmelisiniz. Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri için protein çok gereklidir. Protein kaynağı olarak et tüketimi çok önemlidir. Ancak çocuğunuz kırmızı eti sevmiyorsa yerine protein bakımından zengin olan bazı alternatifler sunmanız gerekir. Örneğin, tavuk ve balık eti, süt, yoğurt, kuru baklagiller olabilir.

İştahsız çocuklar için öneriler

Süt içerdiği mineraller ve vitaminler açısından çocuğunuzun beslenmesinde büyük yer tutmasına rağmen genellikle çocuklar tarafından sevilen bir içecek değildir. O halde siz de mevsim meyvelerini ezip sütle karıştırabilirsiniz. Meyvenin tadı ve rengiyle beraber çocuk sütü içecektir. Yine de içmezse ayran, yoğurt, kefirle destek sağlanabilir.

 Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın