Hızlı hizmet almak ve katılım payı vermemek için acile giden hastaların sayısını düşürmek için Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanelerin acil servislerindeki yoğunluğun giderilmesine dair çalışmaları anlattı. Acil tanımı tekrar düzenlenecek ve acil olmayan hasta triyaj içinde olmayacak. Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nin yoğun kullanımı tesis edilecek.

KIRMIZI - SARI - YEŞİL ALAN UYGULAMASI DÜZENLENECEK

Sağlık Bakanlığı, acillerde köklü değişime gidiyor. 6 senedir uygulanan "yeşil, sarı, kırmızı" (triyaj) alan uygulamasında hizmet tanımları farklılaşacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM'deki konuşmasında alınan bütün tedbirlere karşın acil servislerdeki yoğunluğun giderilememesi sebebiyle sistemi tekrar baştan ele aldıklarını söyledi.

Milliyet'in aktardığına göre, Bakan Koca, şunları ifade etti:

"HASTALARIN YÜZDE 16'SI ACİL DEĞİL"

Acildeki yoğunluğu gidermek istiyoruz. Toplamda yüzde 26-27 olan acil oranı içinde yüzde 16'sının acil olmayan hasta olduğunu biliyoruz. Yani yüzde 16'sının fazla olduğunu biliyoruz. Bu sebeple hedef acil olmayan hastanın acil olmadığını belirleyip, normal polikliniklere gitmesini tesis etmek.

"RANDEVU ALMADAN GELİP HIZLA HİZMET ALMAK İSTİYOR"

Acil değilse acile giden hasta niye gidiyor? Bir, katılım payını ödememek için. İki, acilde randevu almadan gidip hemen hizmet almak istiyor.

"RANDEVU SİSTEMİ KOLAYLAŞACAK"

Temelde ilk olarak Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) dediğimiz sistemde daha fazla randevunun biçimlendiği bir uygulama talep ediyoruz. Yüzde 28 oranında MHRS üstünden randevu alınarak polikliniğe gidiliyor. Bunu her geçen gün yükseltmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca acil olmayan hastanın da belirlenip normal poliklinik ortamında takibi önemli.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.