Haşimato Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Son zamanlarda adınız daha sık duyduğumuz haşimato hastalığı, bağışıklık sisteminin bakteri, virüs, mantar ve parazit gibi vücuda zarar veren antikorları trioit bezine yönlendirerek yok etmeye çalışmaktadır. Prof. Dr. Erol Bolu, bu hastalık hakkında açıklamalarda bulundu.

Haşimato Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Son zamanlarda adınız daha sık duyduğumuz haşimato hastalığı, bağışıklık sisteminin bakteri, virüs, mantar ve parazit gibi vücuda zarar veren antikorları trioit bezine yönlendirerek yok etmeye çalışmaktadır. Bu hastalık tüm dünyada yaygın olarak görülür. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erol Bolu, bu hastalık hakkında açıklamalarda bulundu.

Haşimato Hastalığı Nedir?

Haşimato, tiroit bezinin otoimmün; yani kişinin kendi koruma mekanizmasını, tiroit dokusunu bir yabancı olarak tanıması ile ortaya çıkan bir tiroit hastalığıdır. Bu durum tiroit hormon fazlalığı yani hipertiroide sebep olabilmekle birlikte yıllar içinde tiroid hormon yetmezliğine de neden olabilmektedir. Haşimato hastalığı 1912 yılında Japon bilim adamı Akira Haşimato tarafından tanımlandığı için bu ismi almıştır.

Haşimato Hastalığının Belirtileri

- Sıklıkla kilo alma,

- Cilt kuruluğu,

- Kolay üşüme,

- Yorgunluk,

- Kramplar,

- Seste değişiklik

- Kabızlıktır.

Haşimato belirtileri arasında; nabız sayısında düşüklük, hareketlerde yavaşlama, unutkanlık, işe odaklanmada zorluk, yavaş konuşma, gözaltlarında yüzde şişme, saç dökülmesi, solukluk, iştahsızlık, depresyon, sinirlilik, dilde büyüme, adet düzensizlikleri de sayılabilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri