Hangi Besin Ne Kadar Sürede Sindirilir

Her besin yenildiğinde sindirim sistemimiz farklı tepkiler verir. Bazen saatlerce karnımızda bir ağırlık hissederken bazen de yedikten kısa bir süre sonra açlık hissederiz. Peki hangi besin ne kadar sürede sindiriliyor?

Hangi Besin Ne Kadar Sürede Sindirilir

Her besin yenildiğinde sindirim sistemimiz farklı tepkiler verir. Bazen saatlerce karnımızda bir ağırlık hissederken bazen de yedikten kısa bir süre sonra açlık hissederiz. Peki hangi besin ne kadar sürede sindiriliyor? İşte besinlerin midemizde kalma süreleri...

- Su: Doğrudan bağırsaklardan geçer.

- Dana Eti: 3 saat

- Kuzu Eti: 4 saat

- Tavuk: 1,5-2 saat

- Balık: 45 dakika-1 saat

- Pişmiş sebzeler: 40 dakika

- Çiğ sebzeler: 30-40 dakika

- Yağ ilave edilmiş salata: 1 saat

- Pirinç, bulgur, kinoa gibi tahıllar: 2 saat

- Ceviz, badem, fındık gibi kabuklu yemişler: 3 saat

- Meyve ya da sebze suları: 15-20 dakika

- Süt ve süt ürünleri: 2 saat

- Nişastalı sebzeler: 1,5-2 saat

DENGEYİ İYİ TUTTURMAK GEREKİR

Eğer hızlıca sindirilen yiyeceklere öğünlerinizde daha fazla yer verirseniz, bu çok sık acıkmanıza neden olacaktır. Vücudun hızlı bir şekilde enerjiyle dolmasını sağlayan yiyecekler, uzun vade de düşünüldüğünde vücudu güçsüz bırakabilir. Yavaş sindirilen yiyecekler kan şekerinizi yavaş yavaş yükselteceğinden vücuda bir anda enerji sağlanmaz. Bu iki tür besin arasında dengeyi iyi tutturmak gerekir.

Dikkat!

Birçok sağlıklı beslenme uzmanına göre yavaş sindirilen yiyeceklerin hemen ardından hızlı sindirilen yiyecekleri tüketip mideye ekstra bir yük yüklemek doğru değil.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri