Göz Tansiyonu Nedir? - Göz Tansiyonu Neden Olur?

Hayatınızı karartabilecek göz tansiyonunun belirtileri, hastalık ilerledikten sonra ortaya çıkıyor. Hastalığın tedavisine geç kalınırsa körlüğe neden olabiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, göz tansiyonu hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Göz Tansiyonu Nedir? - Göz Tansiyonu Neden Olur?

Göz Tansiyonu

Hayatınızı karartabilecek göz tansiyonunun belirtileri, hastalık ilerledikten sonra ortaya çıkıyor. Hastalığın tedavisine geç kalınırsa körlüğe neden olabiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, göz tansiyonu hakkında merak edilenleri yanıtladı. İşte detaylar..

Göz Tansiyonu Nedir?

Göz tansiyonu göz içi basıncının yükselip görme sinirini tahrip etmesi sonucunda oluşur. Normal bir gözde göz sıvısı sürekli üretilir ve sonrasında dengeli bir şekilde boşaltılır. Bu sayede göz içi basıncı olması gereken seviyede kalır. Göz içi basıncı artarsa göz sinirleri ve damarları üzerinde baskı da artar. Göz siniri zamanla zayıflar ve körlüğe sebep olur. Her yaşta görülebilen göz tansiyonu, genellikle 40 yaş üzerinde sıkça görülmektedir. Yaş ilerledikçe göz tansiyonu riski de artar.

Göz Tansiyonu Neden Olur?

Göz tansiyonu, özellikle ileri yaşa bağlı olarak gerçekleşse de bazen erken yaşlarda da görülebilir. İşte göz tansiyonuna neden olan faktörler;

- Genetik faktörler

- İnce kornea

- Şeker hastalığı

- Yaşlılık

- Kansızlık

- Miyop veya hipermetrop

Göz Tansiyonunun Normal Değerleri Nedir?

Göz tansiyonunun normal seviyesi 10-20 mmHg arasındadır. Göz tansiyonu sınırı 20'yi geçerse hastalığa ait bazı belirtiler görülmeye başlayabilir. En ideal göz tansiyonu değeri ise 17 mHGg olmalıdır.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri