20 Ağustos 2019
  • Istanbul 23.89°
  • Ankara 18°
  • Izmir 21.11°
İmsak 04:36
Güneş 06:11
Öğle 13:13
İkindi 17:00
Akşam 20:04
Yatsı 21:33
BIST95.286
Dolar5,6515
Euro6,2703
Altın271,79

Göz Seğirmesi Neden Olur? Göz Seğirmesi Kimlerde Görülür?

Günlük hayatta sıklıkla başımıza gelen göz seğirmesi aslında herkes için geçerlidir. Ancak ışığa maruz kalma ve yorgunluk bunu tetikleyebilir.

Göz Seğirmesi Neden Olur? Göz Seğirmesi Kimlerde Görülür?

Göz Seğirmesi Neden Olur? Göz Seğirmesi Kimlerde Görülür?

Sürekli olmadığı durumlarda telaş etmemek gereken göz seğirmesi hale sürüyorsa doktora gösterilmeli. Peki, kimler göz seğirmesinden müzdarip olur? İşte, sorunun cevabı...

GÖZ SEĞİRMESİ KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Seğirme; göz kasının birden yani istemsizce hareket etmesi anlamına gelir. Aralıklarla seğirir ve birkaç kere olduktan sonra yok olur. Herhangi bir yaş aralığı vurgulanmaz. Var olan bir göz sıkıntınızdan kaynaklı değil ise göz seğirmesi için bir yaş sınırlaması olmadığını bilmelisiniz. Küçük çocukta da oluşabilir, yaşlı kişilerde de.

GÖZ SEĞİRMESİNE NE İYİ GELİR?

Her zaman olduğu gibi sağlıklı bir yaşam tarzı koşuldur. Mesela düzenli uyku, göz bakımı, göz kontrolü, sağlıklı beslenme gibi. Bunların hepsi meydana gelebilecek bu tarz sorunlar için tedbir olabilir. Evde özellikle akşam saatlerinde parlak olmayan loş ışıklar seçmelisiniz. Gözlerinizi yormamalı ve daha rahat vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Televizyona çok yakın oturmak ve televizyon ışığının da oldukça açık olmaması önemlidir. Her sene düzenli olarak göz kontrollerinizi kesinlikle yaptırmalısınız. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız mevcutsa 6 ayda bir ya da doktorunuzun önerdiği zaman zarfında doktorunuza muayene olmalısınız.

GÖZ SEĞİRMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kronik bir göz hastalığınız yoksa uzun vakitli meydana gelen göz seğirmesi bir hastalık işareti olabilir. Bunun için bir göz doktoruna başvurmanız size en net sonucu verecektir. Zaten mevcutsa bir hastalığınızın buna bağlı olabilecek farklı hastalıkları da size hekiminiz söyleyebilir. Eğer göz seğirmesi bir haftadan fazla vakit aralıkları ile devam ediyorsa ve artık göz hastalığınızın ilerlemeye başladıysa kızarıklık, şişlik, morluk, kaşıntı gibi yan etkiler varsa göz kapağı düşüklüğü konusunda doktorunuza direkt danışmalısınız.
Günlük yaşamınızı henüz etkilemeyen ve yalnızca birkaç kez olan ve sizi rahatsız etmeyen bir göz seğirmesi problemi yaşıyorsanız, biraz sabırlı olmalı ve göz kapağınıza yapacağınız günlük masaj ile kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri