Gece yemek yemenin kilo almayı kolaylaştırırken kilo kontrolünü zorlaştırdığına dair yapılan bir çok çalışma var. Peki hem kilo aldırmayacak, hem tokluk hissi verecek hem de gece rahatça uyumanızı sağlayacak neler yiyebilirsiniz?

Kiraz: kiraz uykuya geçişi kolaylaştıran bir meyvedir. Şişkinliğe iyi gelmesinin yanında içerdiği antioksidanlarla kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Akşam yemeğinden sonra 15 kiraz ve 1 porsiyon meyve tüketebilirsiniz.

Muz ve badem: Bir yemek kaşığı şekersiz fıstık ezmesinin yanında, küçük bir muz hem lezzetli bir aperatiftir hem de uyumanızı kolaylaştırır. Muz serotonin ve melatonine dönüştürülebilen hormon bakımından zengin bir meyvedir. Şekersiz fıstık ezmesi de sağlıklı yağlar, E vitamini ve magnezyum bakımından oldukça zengindir.

Yoğurt: Yoğurt kalsiyum kaynağı olarak bilinir. Kalsiyum kas ve kemikleri kuvvetlendirmenin yanında daha iyi bir uyku da sağlar. Yoğurt kazein adı verilen bir protein bakımından da oldukça zengin bir besindir. Yoğurt yerken yağ yakımı da sağlamak istiyorsanız zerdeçal, karabiber, pul biber gibi baharatlar ekleyebilirsiniz.

Kraker ve peynir: Karbonhidrat ile proteini dengeleyen aperatifler, peynir ve tam tahıllı krakerler gibi, kan şekeri düzeyinizi düzenli bir hale getirir. Peynir de melatonin düzeyini yükseltici özelliğe sahip olduğundan uyumaya yardımcı bir besindir. 3-4 adet kraker ve bir dilim peynir ortalama 150 kalori civarındadır.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.