Fizyoterapi Lüx Değil, Tıbbi Bir İhtiyaçtır!

Fizyoterapisti Bürde Yakıcı, Bilinçsizce yapılan uygulamaların, hastaya yarar yerine zarar verdiğine dikkat çekti, tıbbın her alanında olduğu gibi fizyoterapide de sağlık profesyonellerine başvurulması gerektiğini söyledi.

Fizyoterapi Lüx Değil, Tıbbi Bir İhtiyaçtır!

 Fizyoterapisti Bürde Yakıcı, Bilinçsizce yapılan uygulamaların, hastaya yarar yerine zarar verdiğine dikkat çekti, tıbbın her alanında olduğu gibi fizyoterapide de sağlık profesyonellerine başvurulması gerektiğini söyledi.

8 Eylül Dünya Fizyoterapi Günü öncesinde, fizyoterapinin önemine değinen Medipol Mega Üniversite Hastanesi Sorumlu Fizyoterapisti Bürde Yakıcı, fizyoterapinin, bu konuda eğitim almış sağlık profesyonelleri tarafından yapılması gerektiğini belirtti. 

Uyguladıkları tedaviler hakkında bilgi veren Yakıcı, “Biz fizyoterapistler, doktor muayenesi sonrası tanısı konan hastalara öncelikle sağlıklarının geri kazanılmasında ve korunmasında destek verirken bireylerin yaşam kalitelerini de arttırıyoruz. Hastalarımız, elektro terapi modalitelerinden, manuel tekniklerden ve medikal masajdan, nöro-gelişimsel yaklaşımlardan, hastanın tanısına uygun gerekli kas gruplarını çalıştıracak egzersizlerden ve robotik rehabilitasyondan faydalanıyor. Uygulama yöntemlerimizden elektro terapi modalitelerinde başlıca ağrı kesici akımları ve kas kuvvetlendirme akımlarını kullanıyoruz. Egzersiz tedavilerinde ise gevşeme, germe, kuvvetlendirme, endurans ve dayanıklılık, denge, solunum egzersizleri yaptırıyoruz. Robotik rehabilitasyonda ise felçli hastalara,serebral palsili hastalarımıza yürüme robotu, inme-felç sonucu el kullanım güçlüğü çekenlere el-kol robotu kullanıyoruz. Ayrıca menisküs, ön çapraz bağ gibi spor yaralanmalarında izokinetik test ve egzersiz sistemi,bel-boyun fıtığı tedavilerinde despinalde kompresyon cihazı, MS, Parkinson ve sporcu rehabilitasyonunda isedenge test-egzersiz sistemi gibifizyoterapi uygulamalarını kullanıyoruz” diye konuştu.

Ä°lgili resim

"BEDENİNİZİ FARK EDİN"

Hastalıkları önlemek ve yaşam kalitesini arttırmak için koruyucu rehabilitasyonu öneren Yakıcı, “Kişilere beden farkındalığı kazandırmak adına omurga, eklem korumaya yönelik eğitim ve egzersizler veriyoruz.Örnek vermek gerekirse doktor-fizyoterapist gözetiminde bir gebenin gebelik sürecinde meydana gelebilecek postür bozukluğundan ve tüm ağrılarından korunması amacıyla yoga-pilates egzersizleri yaptırılması gebelerin hayat kalitesini artırıyor. Yaşlı bireylerin ise düşme riskinin azaltılması amacıyla denge programı uygulanması veya bir kadının gebelik sonrasında idrar kaçırma yaşama ihtimalini azaltmak için pelviktaban kas sağlığı ve rehabilitasyon programına alınması da koruyucu rehabilitasyon çeşitlerindendir. Spor ile ilgilenenler de ise bir sporcunun yaralanma riskini azaltmak ve mevcut durumunu muhafaza etmek için koruyucurehabilitasyon etkili yöntemlerdendir" ifadelerini kullandı.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR