Ehliyet Sağlık Raporu Veren Hastaneler

2016 yılın da değişen yeni ehliyet sınıfları ve kapsamları ile birlikte bir çok sürücü adayının merak ettiği konu ise ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır sorusuydu. Bu konu da tüm detayları haberimizde...

2016 yılın da değişen yeni ehliyet sınıfları ve kapsamları ile birlikte bir çok sürücü adayının merak ettiği konu ise ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır sorusuydu. Bu konu da tüm detayları haberimizde...

EHLİYET SAĞLIK RAPORUNU NEREDEN ALABİLİRİM

Sağlık raporu veren hastaneler, kurum ve kuruluşlar aşağıda listelendiği gibidir ;

T.C. Sağlık Bakanlığına bağlı ( Devlet hastaneleri, Eğitim ve Araştırma hastaneleri ) 

Resmi kurumlara | Üniversitelere bağlı ( Eğitim ve araştırma hastaneleri, tıp fakülteleri ve ilgili fakülteler. ) 

Sağlık ocakları ( Aile hekiminiz. ) diğer bir adı ile ” Aile Sağlığı Merkezleri ” .

Özel hastaneler, özel klinikler ve özel tıp merkezleri.

Özel poliklinik ve uzman hekimlerden alınabilir. 

Yukarı da bahsi geçen özel veya resmi kurumların tamamından ehliyet sağlık raporu alabilirsiniz. Bu yasal ve şu an ki yürürlükte geçerli bir sistemdir. Aksi durumlar da ısrarcı olunuz.

SAĞLIK RAPORU ALMAK ZORUNDA MIYIM?

Ehliyet sisteminin değişmesinden sonra gelen bir özellik değildi sağlık raporu almak. Dolayısı ile eskiden ehliyet alımlarında da isteniliyordu sürücü adaylarından. Bu yüzden yeni ve ya eski ne olursa olsun sağlık raporu almak zorundasınız. Aksi takdirde evraklarınız eksik tamamlanmış olur ve sürücü belgesi alımın da engel teşkil eder.

EHLİYET İÇİN SAĞLIK RAPORU ÜCRETİ 2018

Yukarı da hangi hastanelerden alınabileceğinden bahsetmiştik. Unutmamalısınız ki her hastane aynı taban fiyatına sahip rapor ücreti almıyor. Bu tüm sağlık kuruluşların da geçerli bir durum değildir. Tamamen sürücü adayının kendi seçeceği kuruma bağlıdır. Bazı sürücü adayları devlet hastanelerinde ki sıralardan veya daha farklı durumlardan şikayetçi olduklarından dolayı özel hastaneleri tercih edebiliyorlar. Daha hızlı, daha ilgili olma konularında. Fakat hatırlatmak gerekir ki özel hastane veya devlet hastanesinin hiçbir farkı yoktur. İkisinin de verdiği sürücü olabilir ibareli sağlık raporu ehliyet için aynıdır. Peki ne kadar tutuyor toplam ücreti? Hangi hastane ne kadar ücret alıyor?

Aile Sağlık Merkezlerinden ( sağlık ocağında ki aile hekiminizden ) alacağınız sağlık raporu ücretsizdir.

T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastanelerinden alacağınız ; Hekim raporu 50 TL Sağlık Kurul raporu ise 200 TL dir.

Eğitim ve araştırma hastaneleri, tıp fakülteleri veya üniversiteye bağlı hastanelerde alacağınız ; Hekim raporu 75 TL Sağlık Kurul raporu ise 300 TL dir.

Özel hastanelerde ki fiyat tablosu ise maalesef her yerde aynı olmadığından bulunmamaktadır. Ama ortalama 50 ila 200 tl arası olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Tek Hekim Raporu: Hastanelerde kurula girmeksizin bir hekim tarafından verilen raporudur.

Sağlık Kurulu Raporu: İleri tetkiklerin gerektiği durumlarda birden çok uzmanın  oluşturduğu kurulun verdiği sağlık raporudur.

 Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın

 

Yorum Yaz