Deodorantlar Alzheimer Riskini Artırıyor

Deodorantların içerisinde yer alan alüminyum bileşeni birçok sağlık sorununa yol açabiliyor. Bu sağlık sorunlarından biri de Alzheimer. Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Fikret Kaya, deodorant ve parfüm alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

Deodorantlar Alzheimer Riskini Artırıyor

Deodorantların içerisinde yer alan alüminyum bileşeni birçok sağlık sorununa yol açabiliyor. Bu sağlık sorunlarından biri de Alzheimer. Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Fikret Kaya, deodorant ve parfüm alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı. İşte detaylar...

Alzheimer Riskini Artırıyor

Deodorantların Alzheimer riskini artırdığını söyleyen Dr. Fikret Kaya, şunları söyledi: “Alzheimer hastalığının yükselen insidansı ile antiperspirant (terlemeyi ortadan kaldırmak için tasarlanan bir kozmetik ürün) ve deodorant kullanımı arasında ilişki olabileceği dikkat çekmektedir. Alüminyum, Alzheimer hastalığı gelişiminde risk faktörlerinden biridir. Parabenlerde olduğu gibi, alüminyumun oral ve çevresel maruziyetinden dolayı bu hastalık gelişimiyle aniperspirant ve deodoant kullanımı arasındaki ilişkiyi belirlemek oldukça zordur. Genel alüminyum maruziyetinin azaltılmasıyla Alzheimer hastalığının gelişme riski düşürülebilir." dedi.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaya, "Deodorantların içeriklerinde kanserojen etkili maddelerden amonyak, formaldehit, quaternium-18, koku amaçlı BHT ve BHA, renklendirme amaçlı FDC blue-1, FDC yellow-5, FDC green-3, DC red-33, DC green-5, FD Cred-4, FDC yellow-6 maddeleri de bulunabiliyor." diyerek deodorant alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı. İşte dikkat etmemiz gerekenler...

Alüminyum İçermemeli

Öncelikle dikkat etmemiz gereken nokta, deodorantımızın koku giderici alüminyum bileşenlerini içermemesi olmalıdır. Alüminyum emilerek kan dolaşımına girerse vücutta birikir. Bunun Alzheimer hastalığına yol açabileceği öne sürülmektedir.

Bu İfadelere Dikkat!

Eğer deodorant etiketinde metil, etil, propil, benzil, butil gibi ifadeler yer alıyorsa, o üründen uzak durun. Bunlar parabenler denilen ve toksik petrokimya bileşik türevlerinden toulen içerir. Eğer yutar veya solursanız sarhoşluk etkisi yapar. Deriyle teması bile oldukça etkilidir.

Doğal İçeriklere Yönelin

Sonuç olarak alacağınız deodorantın ya da anti-perspirantın etiketini mutlaka okuyun. Bitkisel gliserin, bioflavanoidler ve liken, otlar veya bitkisel özler, iyonize su ve distile su, yeşil çay, aleo vera ve kabartma tozu gibi doğal malzemeler içeren ürünleri tercih edtmeye özen gösterin.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR