17 Temmuz 2019
  • Istanbul 23.33°
  • Ankara 21.11°
  • Izmir 24°
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:41
Yatsı 22:26
BIST98.028
Dolar5,7199
Euro6,4216
Altın258,51

Beyin Kanaması

Bir beyin kanaması beyinde veya çevresinde kanamaktadır. Beyin kanamalarının birkaç türü vardır: kafa içi kanama kafatasında ortaya çıkan kanamadır; bir beyin kanaması veya intraserebral kanama beynin çevresinde veya çevresinde kanama olduğunda ortaya çıkar.İşte merak edilenler haberimizde...

Beyin Kanaması

Bir beyin kanaması beyinde veya çevresinde kanamaktadır. Beyin kanamalarının birkaç türü vardır: kafa içi kanama kafatasında ortaya çıkan kanamadır; bir beyin kanaması veya intraserebral kanama beynin çevresinde veya çevresinde kanama olduğunda ortaya çıkar.İşte merak edilenler haberimizde...

BEYİN KANAMASI NEDENLERİ NELER?

Beyin kanamalarının birçok nedeni vardır. Bazıları, arteriovenöz malformasyon (AVM) adı verilen kan damarlarında karışıklığı içerir; Kanama bozuklukları; serebral anevrizmalar, kafa yaralanması ve kan incelticilerinin kullanımı. İlaç kullanımı ve sigara da kanamalara neden olabilir.

Subaraknoid kanama genellikle beyninizde bir kan damarında anormal bir kabarıklığın kopmasından kaynaklanır. Bu kabarıklığa bir beyin anevrizması denir.

Beyin kanamaları ölümcül olabilir. Beyindeki bir arter patladığında kanamalar oluşur. Bir kanamanın beyinde yarattığı hasar kanama boyutuna, kafatasındaki şişme miktarına ve kanamanın ne kadar hızlı kontrol edildiğine göre belirlenir. Bazıları kalıcı beyin hasarı ile bırakılabilirken bazıları tamamen iyileşebilir.

Bu kan deşarjı beynin normal dolaşımını bozabilir, bu nedenle beynin bir bölümünün oksijenden yoksun kalması durumunda ortaya çıkan inmeye neden olabilir. Konturlar geçici veya kalıcı beyin hasarına neden olabilir. İnme vakalarının yaklaşık 'ünde hemorajik inme (kanama) var .

Beyindeki kanamalar kafatası içindeki basıncı tehlikeli seviyelere yükseltebilir. Bu yüksek basınç kanamanın daha hızlı kanamasına neden olabilir, bu da beynin içindeki kısır bir döngüye yol açar.

BEYİN KANAMASI BELİRTİLERİ

eyin kanamalarının belirtileri, çoğu zaman aniden gelir. Uzmanlara göre sıklıkla hastalarda gözlemlenen durumları şunlardır:

·         Ani, şiddetli baş ağrısı

·         Aniden uyuşma, karıncalanma, zayıflık veya felç yüzün, kolun veya bacağın, özellikle de vücudun bir tarafında

·         Yutma veya görme ile ilgili zorluk

·         Denge kaybı veya eşgüdüm

·         Anlama, konuşma (anlamsız konuşma), okuma veya yazma zorluğu

·         Uyuşukluk, uyuşukluk, uykululuk veya komadan ibaret olan bilinç düzeyinin veya uyanıklığın seviyesinde değişiklik

BEYİN TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Birçok kanamanın tedaviye ihtiyacı yoktur ve kendiliğinden kaybolurlar. Bir hasta beyine dair “kanama belirtileri” sergiliyor veya yeni beyin hasarı geçirmişse, tıbbi bir profesyonel beyin kanamalarını kontrol etmek için bilgisayarlı tomografi (BT) veya MRI yapabilir.

Bir kanama teşhisi konduktan sonra tıbbi uzman intrakranyal basıncı ölçerek veya tekrarlanan baş BT taramaları kullanarak kanamayı izleyebilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri