Bergamot Yağının Faydaları

Yüzyıllardır çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılan bergamot yağı, güzel kokusuyla bilinir. Depresyona iyi gelen bergamot yağının faydalarına gelin birlikte bakalım.

Bergamot Yağının Faydaları

Yüzyıllardır çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılan bergamot yağı, güzel kokusuyla bilinir. Depresyona iyi gelen bergamot yağının faydalarına gelin birlikte bakalım. İşte bergamot yağının faydaları...

Bergamot yağının ilk akla gelen faydaları ve kullanım alanları arasında; kasılmaları önlemesi, sindirime yardımcı olması, sedatif etkisinin olması, hafif dereceli depresyona iyi gelmesi, dezenfektan ve ateş düşürücü olması gelebilir.

İşte diğer faydaları:

Aromaterapi

Hoş bir kokusu olan bergamot yağı çoğunlukla aromaterapi uygulamalarında kullanılmaktadır. Bergamot’un narenciye kokusunun canlandırıcı bir etkisi vardır ve bu özelliğiyle depresyon, stres ve kaygıya iyi geldiği bilinmektedir.

Cilt Bakımı

Geleneksel olarak çeşitli cilt hastalıkları tedavisinde kullanılan bergamot yağı antiseptiktir. Yağlı ciltlerde fazla yağı almak ve gözenekleri temizleyerek sivilce oluşumunu azaltmak için kullanılabilir.

Ağız Sağlığı

Bergamot yağı ağız kokusunu önlemek ve ağız kokusuna neden olan ağız içi yaraların tedavisinde kullanılabilir.

Sindirim

Sindirime yardımcı olan asitleri, enzimleri ve safra sıvısını arttırarak sindirime destek olur.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri-->