Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Aşı Açıklaması!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsü aşı üretimiyle ilgili çalışmalarının son hızla devam ettiğini belirtti. Yeni aşıların üretilmesinin ardından ilk olarak Türk Konseyi üyesi olan kardeş ülkelerle paylaşılacağı bilgisini verdi.

19.08.2020-10:17 - (Son Güncelleme: 19.08.2020-10:14)Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Aşı Açıklaması!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Genel Sekreteri Büyükelçi Baghdad Amreyev ile bir araya geldi.

Bakan Koca, Nisan ayındaki Türk Konseyi Sağlık Bakanları toplantısının ardından coronavirüsü ile mücadele için kurulan Türk Konseyi Bilim Kurulu’nun başkanlığına Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe'nin seçildiğini hatırlattı.

Konseye üye olan ülkelerin ihtiyaçlarının karşılanması için Tedarik Zinciri Grubu oluşturulduğunun altını çizen Koca, gelecek hafta İzmir'de konseye üye olan ülkelerden bilim insanlarının katılımı ile bir aşı çalıştayı düzenleneceğini aktardı.

AŞI ÇALIŞMALARIMIZ SON HIZLA DEVAM EDİYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuşmasının devamında şunları aktardı:

‘Koronavirüs salgınında Türkiye olarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde başarılı bir süreç geçiriyoruz. Biz de bu süreçte, var olan imkânlarımız çerçevesinde 150'den fazla ülkeye ilaç, tıbbi cihaz, koruyucu malzeme ile bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunduk.

Vakit, bir olma, birlik olma, ortak hareket etme vaktidir. Türk Konseyi üyeleri olarak birlikte hareket etmeli, sağlığın her alanında işbirliğini kuvvetlendirmeliyiz.

Aşı üretimi ile ilgili çalışmalarımız son hızla devam ediyor. Yerli aşımızın üretilmesinin ardından, öncelikle Türk Konseyi üyesi kardeş ülkelerle paylaşacağımız bilgisini de vermek isterim.

Aşının diğer ülkelerce üretilmesi durumunda ise, Türk Konseyi olarak ortak hareket edilmesinin kolay ve uygun maliyetli tedarik imkânları sağlayabileceğini düşünüyorum.’

Genel Sekreter Amreyev ise Türkiye'nin koronavirüsle başarılı bir şekilde mücadele ettiğini ve bu mücadelenin birçok ülkeye örnek olduğunu vurguladı. Bu zor dönemde Türkiye'nin Konsey üyesi ülkelere verdiği destek, malzeme yardımı, bilgi ve tecrübe paylaşımı için teşekkür eden Amreyev, Türk Konseyi'nin çalışmalara sıkı işbirliği içerisinde devam edeceğini belirtti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal