Rüzgar Enerjisi Projesi: 17 Bin Megavatı Aşacak!

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı projeleri ile toplam proje gücü 17 bin megavatı geçerek 17 bin 520 megavat olacak.

17.09.2021-14:30 - (Son Güncelleme: 17.09.2021-14:34)Rüzgar Enerjisi Projesi: 17 Bin Megavatı Aşacak!

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı projeleri ile toplam proje gücü17 bin 520 megavat olacak.

RÜZGAR ENERJİSİNDE TOPLAM GÜCÜMÜZ 17 BİN MEGAVATI AŞACAK

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Ebru Arıcı konu ile ilgili yaptığı açıklamada ‘Rüzgarda bu yıl bitmeden ihalelerinin yapılacağını öngördüğümüz 2 bin megavatlık yeni Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı projeleri ile toplam proje gücümüz 17 bin 520 megavat olacak. Türkiye rüzgar enerjisi kurulu gücü halihazırda 10 bin megavatı aştı’ dedi.

TÜRKİYE GEÇEN YIL AVRUPA’DA RÜZGAR ENERJİSİNDE 5. SIRADA YER ALIYORDU

Arıcı açıklamasına ‘Türkiye genelinde 270 rüzgar santral aktif olarak işletmede elektrik üretiyor. Toplam 3 bin 868 türbin, rüzgarı durmaksızın enerjiye çeviriyor. Bu yılın ilk yarısında elektrik üretiminin yüzde 9,22'si rüzgardan elde edildi. Kapasite faktörümüz ise yüzde 34'ler seviyesinde. Bu oran Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 25 civarında. Türkiye 20 yılı aşkın sürede gelişen rüzgar enerjisi sektöründe sanayi, inşaat, işletme ve bakım-onarım alanlarında 20 binden fazla kişi istihdam ediliyor. Türkiye geçen yıl Avrupa'da 5. sırada bulunuyordu. 6 kıtada 45 ülkeye rüzgar enerjisi ekipmanı ihraç ediliyor. Türkiye, rüzgar enerjisi kapasite artışı yanında eş zamanlı olarak sanayisini de geliştirdi. Yeni rüzgar türbini teknolojileriyle Türkiye'nin rüzgar potansiyeli 100 gigavatı aşıyor. Rüzgarda bu sene başvuruları alınacak olan ve yıl bitmeden ihalelerinin yapılacağını öngördüğümüz 2 bin megavatlık yeni YEKA projeleri ile toplam proje gücümüz 17 bin 520 megavat olacak. Ülkemizde kanat, kule, gibi ana parçalara ek olarak jeneratör, kule iç aksamları, bağlantı ekipmanları, taşıma aparatları, rotor, stator, dişli grubu, bobin, kompozit, elyaf komponentler ile çelik ve metal üretimi yapıyoruz’ şeklinde devam etti.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE RÜZGAR ENERJİSİ BULUNUYOR

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Ebru Arıcı ‘Türkiye'nin 81 ilinde rüzgar enerjisi potansiyeli var. Rüzgar endüstrisinin 15 şehirde konumlandırıldı.  Envanter kapsamında ihracat yapan firmalar 6 kıtada 45 ülkeye ekipman ihraç ediyor ve cirolarının yaklaşık yüzde 70-75'ini ihracat oluşturuyor. Ciro bilgisi temin edilen 24 firma baz alındığında sanayi cirosu 720 milyon avro seviyesinde bulunuyor. Bu envanter çalışması bizlere başarılı bir sanayimiz olduğunun resmini net bir şekilde çizdi. Hedefimiz artık 1500 megavat seviyesine çıktı. Her yıl en az 1500 megavat rüzgar kurulumunu gerçekleştirmemiz gerek. Bunu yapabilecek sanayi, altyapı ve istihdam mevcut. Fazlasını bile yapabilecek tecrübeye sahibiz. Keza sadece karasalda değil deniz üstünde de ayrı bir potansiyelimiz var ve artık burada da adım atıp hızlıca yol almak istiyoruz. Bu potansiyeli de ülkemize kazandırmamız gerek. Bunun için en elverişli noktalarda yapılacak ölçümlere göre artık harekete geçme zamanı. Rüzgar enerjisinde kurulu güç anlamında 10 bin megavat önemli bir eşikti artık hedefimiz 20 bin megavat kurulu rüzgar gücüne ulaşmak’ diyerek sözlerine son verdi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal