Rusya’yı sinirlendirecek karar onaylandı: AB müzakere tarihini duyurdu! Ukrayna ve Moldova üyelikleri görüşülecek

Rusya tarafından saldırıya uğrayan ve bunun üzerinde Avrupa Birliği’ne (AB) üye olarak kıtanın desteğini almak isteyen Ukrayna ile beraber Moldova’nın üyelik işlemleri 25 Haziran’da başlayacak.

15.06.2024-16:06 - (Son Güncelleme: 15.06.2024-16:06) Rusya’yı sinirlendirecek karar onaylandı: AB müzakere tarihini duyurdu! Ukrayna ve Moldova üyelikleri görüşülecek

AB, 25 Haziran’da Ukrayna ve Moldova ile üyelik müzakerelerine başlamayı planlıyor.

AB müzakere tarihini duyurdu 

AA’da yer alan habere göre; AB Konseyi'nin dönem başkanlığını yürüten Belçika, üye ülkelerin büyükelçileriyle yapılan toplantıda Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerinin başlatılmasına karar verildiğini açıkladı. İlk hükümetlerarası konferansların 25 Haziran'da yapılması bekleniyor.

Hükümetlerarası konferanslar, AB üyelik müzakerelerinin ilk resmi aşamasını temsil ediyor ve üyelik süreci genellikle yıllar alıyor.

Rusya’yı sinirlendirecek karar onaylandı: AB müzakere tarihini duyurdu! Ukrayna ve Moldova üyelikleri görüşülecek

İki ülkenin de AB üyesi olmasına kesin gözüyle bakılıyor

Bu konferansların, 25 Haziran’da Lüksemburg’da gerçekleştirilecek AB dışişleri bakanları toplantısı sırasında yapılması planlanıyor. Geçen hafta AB Komisyonu, her iki ülkenin de müzakerelere resmen başlamak için gerekli tüm kriterleri karşıladığını açıklamıştı. Ancak 27 üye ülkenin oy birliğini gerektiren bu karar, Macaristan tarafından veto edilmişti.

Kürşat Muratcan Kılıç
muratcankilic@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal