Rusya’dan heyecanlandıran Türkiye açıklaması: O ilde ikinci nükleer tesis kurulacak

Rusya Devlet Duması Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny, Türkiye’nin Sinop ilçesinde kurulması planlanan ikinci nükleer santralle ilgili yaptığı açıklamada, santralin yüzde 90 oranında Rus yapımı olacağını dile getirdi.

15.06.2024-11:06 - (Son Güncelleme: 15.06.2024-11:06) Rusya’dan heyecanlandıran Türkiye açıklaması: O ilde ikinci nükleer tesis kurulacak

Rusya'dan gelen resmi enerji heyeti, Türkiye ziyaretinde kritik görüşmeler gerçekleştirdi. Rusya Devlet Duması Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny, Akkuyu nükleer santralinin ilk ünitesinin planlanan tarihte tamamlanamamasının ardında Rusya'ya yönelik ambargoların etkisinin bulunduğunu açıkladı. Zavalny, özellikle Siemens'ten sağlanması gereken özel ekipmanların zamanında teslim edilemediğini belirterek, bu ekipmanların Çin şirketlerinden temin edileceğini ifade etti.

Türkiye ile ortaklık yarı yarıya olacak

Mynet’te yer alan habere göre; Sinop'ta kurulması planlanan ikinci santral için Rusya'nın güçlü bir aday olduğunu belirten Zavalny, Türkiye ile ortaklık konusunda yüzde 50-50 bir paylaşımın gündemde olduğunu ve ana yüklenicinin Türk bir firma olacağını vurguladı. Ayrıca, Rosatom'un Akkuyu projesi deneyiminin bu süreçte büyük bir avantaj sağladığını dile getirdi.

Rusya’dan heyecanlandıran Türkiye açıklaması: O ilde ikinci nükleer tesis kurulacak

Doğal gaz merkezi için zaman daraldı

Zavalny, Türkiye'nin Rusya'ya olan doğalgaz borcuyla ilgili bilgi sahibi olmadığını belirtirken, Türkiye'de bir doğalgaz merkezi kurulması için devam eden sürecin bu yıl içinde sonuçlanabileceğini söyledi.

Kürşat Muratcan Kılıç
muratcankilic@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal