Rekabet Kurumu’ndan bayram denetimi: Kırmızı et fiyatları mercek altında

Ramazan Bayramı öncesinde denetimlerini artıracak olan Rekabet Kurumu, kırmızı et fiyatlarında beklenmedik fiyat artışı veya arz kısıtlanması olup olmadığı konusunda ön araştırma başlattı. İşte detaylar...

16.04.2023-09:47 - (Son Güncelleme: 22.05.2024-16:48)

Rekabet Kurumu, Ramazan Bayramı öncesinde kırmızı et sektöründe yaşanan fiyat artışları üzerine harekete geçti. Yaklaşık 1 yıl önce de benzer bir incelemede bulunan Rekabet Kurumu, kırmızı et fiyatlarında beklenmedik fiyat artışı veya arz kısıtlanması olup olmadığı konusunda ön araştırma başlattı. 

Kırmızı et fiyatları mercek altında

CNN Türk’ün haberine göre; Uzmanlar, piyasada faaliyet gösteren büyük besiciler ile büyük kırmızı et alım-satım merkezlerinde inceleme gerçekleştiriyor. Bu kapsamda büyük besicilerin olduğu Kırşehir, Polatlı, İstanbul ve Sakarya gibi yerlerde incelemelerde bulunuluyor. Kurum uzmanları, sektör paydaşları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin yanı sıra ilgili regülasyon kuruluşlarından da bilgi talebinde bulundu.

Rekabet Kurumu

Ön inceleme çerçevesinde Ramazan Bayramı öncesinde spekülatif fiyat artışı ya da arz kısıtlanması olup olmadığı araştırılıyor. Böylece besi hayvanlarının, fiyat artışı beklentisiyle, kesimlerinin bilerek geciktirilip geciktirilmediğinin tespit edilmesi amaçlanıyor.

Rekabet Kurumu mevzuatına göre, gelen başvuru üzerine ya da resen ön araştırma kararı alınabiliyor. Ön araştırma yapmakla görevlendirilen raportör, elde ettiği bilgi ve her türlü deliller ile konu hakkındaki görüşlerini 30 gün içinde Rekabet Kuruluna yazılı olarak bildiriyor. Kurul, ön araştırma raporunun kendisine teslimini takip eden 10 gün içinde, bilgileri değerlendirerek soruşturma açılmasına veya açılmamasına karar veriyor.

Rekabet Kurumu, benzer bir çalışmayı emlak sektörü için de başlatmıştı. Kurum, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Ankara'da faaliyet gösteren emlakçıların ve komisyoncuların, gayrimenkul satış ve kiralama ücretlerinde birlikte fiyat belirleyerek rekabeti ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla ön araştırma açılmasına karar vermişti.

Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal