Ramazan Öncesi Satışları Artan Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Ramazan ayının gelmesi ile sofraların olmazsa olmazı hurmaların satışlarında ciddi bir artış görüldü. Hurmanın yararlarına değinen beslenme uzmanları, vücudun kan şekerini düzeyli bir şekilde yükselttiği için hurma ile oruç açmanın faydalı olduğunu söyledi.

11.04.2021-10:23 - (Son Güncelleme: 11.04.2021-10:23)Ramazan Öncesi Satışları Artan Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Ramazana sayılı günler kala kuruyemişçiler tezgahlarını Medine, Kudüs, İran, Tunusve Bağdat gibi ayrı çeşitlerdeki hurmalarla donattı. Hurma almak isteyen vatandaşlar kuruyemişçilerin yolunu tutmasının ardından satışlar, öteki aylara oranla hızlandı.

İzmir Tarihi Kemeraltı Çarşısı'ndaki kuruyemiş dükkanları da hareketlendi. Her cebe uygun hurma satışının yapıldığı yerde, kilo fiyatları da 14 lira ila 80 lira arasında değişkenlik gösteriyor. 

''EN UYGUN HURMA İRAN HURMASI''

Çarşı esnafı Enes Arslaner, "Hurma satışlarımızda genel artış var. Satışlarımız şimdiden başladı. Hurmalar diğer aylara göre çok daha hızlı satılıyor. Önümüzdeki günlerde daha fazla artmasını bekliyoruz. Bizim dükkanımızda Bağdat, İran, Kudüs, Medine ve Tunus olmak üzere 5 çeşit hurma bulunuyor. Genelde İran ve Tunus hurmaları tercih ediliyor. Umarım ramazan ayı istediğimiz gibi geçer. Fiyatlar 14 TL ila 80 TL arasında değişiyor. En uygun hurma 14 TL'lik fiyatıyla İran hurması, en pahalısı ise 80 TL'lik fiyatıyla Kudüs hurması.

''HURMANIN CİLDE, KALBE PEK ÇOK FAYDASI VAR''

Piyasada daha uygun ve daha pahalı fiyatlarla da karşılaşılabilir. Şeker hastalığı olanlar şekersiz hurmaları tercih ediyor. Hurmanın cilde, kalbe pek çok faydası var" dedi.

Hurmayla beraber kayısıya da talebin artığını dile getiren esnaf Fatih Pamukçu, "Hurma, hoşaflık malzemeler ve kayısıya olan talep başladı. Hurma fiyatları 20 TL'den 80 TL'ye kadar çıkıyor. Kayısı fiyatları ise 30- 40 TL arasında değişiyor. Halk genellikle Kudüs hurması ve uygun fiyatlı olan İran hurmasını satın alıyor" diye konuştu.

Hurmanın daima tüketilmesi gerektiğini belirten beslenme uzmanı Deniz Zünbülcan, şu ifadeleri kullandı:

 "Hurma hem vücudumuzdaki magnezyum ihtiyacını karşılar hem de içeriğindeki potasyum ve D vitaminleri sayesinde vücudumuzdaki enerji dengesini sağlamış oluyor. Hurmanın lif içeriği oldukça kuvvetlidir ve sindirim problemi yaşayan kişiler için çok faydalı. Ramazan'da oruç açmak için son derece mantıklı kuru meyve. İçeriğindeki karbonat tüm gün aç kalan vücudun kan şekerini seviyeli şekilde yükseltir. Yemekten sonra da genellikle kişilerin tatlı ihtiyacı oluyor. Hurmadan yapabilecekleri tatlılarla tatlı ihtiyaçlarını giderebilirler. Her meyvede olduğu gibi kuru meyvelerde de porsiyon miktarı oldukça önemli. Boyutlarına göre değişiklik göstermekle birlikte büyük boyutlu hurmalardan günde 2 tane, küçük hurmalardan 3-4 tane tüketilmelidir."

Hurma alan Gültekin Altunbay adlı vatandaş, "Hurmayı eşimle her zaman tüketiyoruz. Ben hurmayı çok severim. Evimizde mutlaka hurma bulunuyor. Kaliteli ve temiz yerlerden satın almaya dikkat ediyoruz. Bugün kilosu 16 TL olan hurmadan satın aldık" diye konuştu.

Yıldız Altunbay da, "Şeker hastası olduğum için sınırımı aşmamaya çalışıyorum. Yalnızca Ramazan ayında değil her zaman hurma tüketiyorum. Hurmayı çok seviyoruz" dedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR