Putin’in son hamlesi dünyayı ayağa kaldırdı: Çok sayıda ülkede kırmızı alarm verildi

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Kuzey Kore’ye yaptığı ziyaretin ardından ABD, Güney Kore ve Japonya tarafından ortak bir açıklama yayınlandı.

24.06.2024-12:30 - (Son Güncelleme: 24.06.2024-17:29)

ABD'nin Kuzey Kore Özel Temsilcisi Jung Pak, Güney Kore Strateji ve İstihbarattan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Cho Koo-rae ve Japonya'nın Asya ve Okyanusya İlişkilerinden Sorumlu Genel Direktörü Namazu Hiroyuki, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kuzey Kore ziyareti üzerine ortak bir açıklama yaparak tarafların aldığı kararları sert bir dille eleştirdi.

Çok sayıda ülkede kırmızı alarm verildi

Haber7’de yer alan habere göre; Ortak açıklamada, ABD, Güney Kore ve Japonya'nın, Rusya ile Kuzey Kore arasında derinleşen askeri işbirliğini kesin bir şekilde kınadığı ifade edildi. Bu işbirliğinin, Kuzey Kore'den Rusya'ya yapılan silah sevkiyatını içerdiği ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin birçok kararını ihlal ettiği vurgulandı. Ayrıca, bu işbirliğinin Kuzeydoğu Asya ve Avrupa'da istikrarı tehdit ettiği belirtildi.

Putin’in son hamlesi dünyayı ayağa kaldırdı: Çok sayıda ülkede kırmızı alarm verildi

Açıklamada, Pyongyang ve Moskova arasında imzalanan "kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması"nın Kore Yarımadası'nda barışı tehlikeye attığına dikkat çekildi ve tarafların bu gelişmelere karşı diplomatik ve güvenlik alanlarında işbirliğini artırma kararı aldığı belirtildi.

Öte yandan, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol'un bu gelişmeler karşısında askeri ve ekonomik hazırlıkların güçlendirilmesi gerektiği yönündeki açıklamaları da yer aldı. Yoon, Kore Yarımadası'nı çevreleyen güvenlik durumunun ciddiyetine vurgu yaparak, ülkenin sıkı bir güvenlik hazırlığında olması gerektiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kuzey Kore ziyareti sırasında imzalanan anlaşma, taraflar arasında askeri yardım taahhüdü içeriyor ve ilişkilerin "yüksek ittifak" seviyesine çıkarıldığı ifadeleriyle nitelendirilmişti.

Kürşat Muratcan Kılıç
muratcankilic@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal