Putin'den Biden'a Tebrik Telefonu

Rus Muhalif Aleksey Navalny'nin Rusya'da tutuklanmasının ardından ABD ve Rusya arasında sert rüzgarlar esmişti. Putin, ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ı telefonla arayarak tebrik etti.

26.01.2021-23:11 - (Son Güncelleme: 27.01.2021-01:16)Putin'den Biden'a Tebrik Telefonu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin göreve yeni başlayan başkanı Joe Biden'ı telefonla arayarak tebrik etti.

Konuya ilişkin Kremlin'den yapılan yazılı açıklamada, görüşmenin detayları paylaşıldı.

Kremlin'den yapılan açıklamada, 'Putin, Biden'ı ABD başkanı olarak göreve başladığı için tebrik etti. Putin, Rusya ile ABD arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin, her iki ülkenin yanı sıra, bu ülkelerin küresel güvenlik ve istikrarı sağlamak için özel sorumlulukları dikkate alındığında tüm dünyanın çıkarına olduğuna işaret etti. denildi.

İkilinin yaptığı görüşmede, Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'nın (Yeni START) uzatılmasına yönelik konuların da tartışıldığı belirtilirken önümüzdeki günlerde taraflar, nükleer füze cephaneliklerinin karşılıklı olarak sınırlandırılmasına yönelik bu önemli uluslararası yasal mekanizmanın daha fazla işlemesini sağlamak için gerekli tüm prosedürleri tamamlayacaklar.' açıklaması yapıldı.

'KORONAVİRÜSÜ KONUŞTULAR'

Putin ve Biden'ın koronavirüs salgını ve ikili ekonomik ilişkileri de konuştuğu belirtilen açıklamada, 'İstişare edilen uluslararası konular arasında, ABD’nin Açık Semalar Antlaşması'ndan tek taraflı çekilmesi, İran nükleer programına ilişkin Kapsamlı Ortak Eylem Planının korunması sorunu, Ukrayna krizinin çözümü ve Rusya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri nezdinde zirve yapılmasına yönelik girişimi vardı.' ifadelerine yer verildi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR