Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında, Ne Doktoru?

Coronavirüs salgınına karşı Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan aşı çalışmalarına liderlik eden Prof. Dr. Ercüment Ovalı'nın hayatı merak konusu oldu. Biz de sizler için "Prof. Dr. Ercüment Ovalı kimdir, kaç yaşında, ne doktoru? Ercüment Ovalı coronavirüs ilacını buldu mu?" sorularını yanıtladık.

21.05.2020-16:14 - (Son Güncelleme: 21.05.2020-16:15)Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında, Ne Doktoru?

Coronavirüs salgınına karşı Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan aşı çalışmalarına liderlik eden Prof. Dr. Ercüment Ovalı'nın hayatı merak konusu oldu. Biz de sizler için "Prof. Dr. Ercüment Ovalı kimdir, kaç yaşında, ne doktoru? Ercüment Ovalı coronavirüs ilacını buldu mu?" sorularını yanıtladık. 

ERCÜMENT OVALI KİMDİR?
Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, salgının ülkemizde ilk kez kendini gösterdiği 11 Mart'tan bu güne yurt gündemine adını yazdırdı. Birçok önemli çalışmada yer alan bilim insanı Ercüment Ovalı coronavirüse karşı mücadelenin bir numaralı ismi oldu.

ERCÜMENT OVALI NERELİ, KAÇ YAŞINDA?
1961’de Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde doğdu. Hacettepe Üniveristesi Tıp fakültesinde başladığı tıp eğitimini 1985 yılında 19 Mayıs Üniversitesi'nde, İç hastalıkları ihtisasını aynı üniversitede 1991'de Hematoloji üst ihtisasını 1997’de Marmara Üniversitesi Tıp fakültesinde sonlandırdı.

ERCÜMENT OVALI KARİYERİ
Öğretim üyeliği hayatına 1992 KTÜ iç hastalıklarında başlayan Ovalı, 1994’de Doçent 1999 da Profesör oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Hematoloji bilim dalında öğretim üyeliği görevini yaparken 1 Aralık 2010’dan sonra Acıbadem Labcell hücre laboratuvarı ve Kordon kanı bankası Mesul Müdürü olarak görev yaptı. 59’u yurt dışı makale olmak üzere 370 den fazla yayına sahip olup, yurt dışı yayınlarının citation oranı 2.5 dir.

Son 18 yıldır hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulaması ilgili olarak çalışmaktadır. İlk olarak 1998-2007 arasında KTÜ Kemik iliği nakli Merkezi Sorumluluğunu yürüttü. Yine bu süreç içerisinde Sağlık Bakanlığı Kemik iliği nakli Komisyonunda üye ve Kordon kanı bankaları Koordinasyon kurulunda başkan olarak çalıştı.

2003 yılından sonra KTÜ adına ülkemizin ilk GMP laboratuarının Trabzonda kuruluşunda proje koordinatörü olarak faaliyet gösterdi ve 2007 yılından sonrada bu proje kapsamında GMP şartlarında üretim yeri ruhsatına sahip ilk mesul müdür olarak Mezenkimal kökhücreler başta olmak üzere 14 ayrı hücresel tedavi ürününü ülkemize kazandırdı.

1 Aralık 2010 dan bu yana da Acıbadem sağlık grubu hastaneleri GMP ve Hücre tedavi ürünleri danışmanlığını ve Mesul Müdürlüğünü ile Doku Tipleme Laboratuarları sorumluluğunu yapmakta ve Acıbadem Kozyatağı Kemik iliği nakil merkezinde çalışmaktadır.

Yaptığı önemli çalışmalar arasında , yarı uyumlu nakillerde TCR alfa beta seleksiyonuna ilave olarak APC deplesyonu ile nakil mortalitesi ve komplikasyonlarında 19 hastalık bir seride %50 azalmaya neden olduğunu göstermesi olup bu çalışması devam etmektedir.

Bununla birlikte en önemli çalışmalarından biri de dünyada ilk kez DMD hastada allogeneik umblikal kord mezenkimal kök hücreleri ile sağlıklı distrofin geninin nakledilebileceğini gösterdiği araştırmasıdır.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR